Britský model jaderných dotací bude Evropská komise zkoumat půldruhého roku

Systém podpory nových jaderných elektráren formou garantované výkupní ceny, který připravuje britská vláda, aby umožnila společnosti EDF zahájit výstavbu dvou reaktorů za 14 miliard liber, čeká ještě zhruba osmnáctiměsíční posouzení u Evropské komise. Vzhledem k tomu, že podobnou podporou podmiňuje ČEZ výstavbu nových bloků v Temelíně, bude výsledek šetření zajímavý i pro Českou republiku.

Zatímco britská vláda ve svých plánech pracovala s předpokladem, že na dohodu s EDF dostane v Bruselu razítko prakticky na počkání, zástupci velké britské energetické společnosti SSE jsou přesvědčeni o opaku. Rozhodnutí Evropské komise, zda britský systém státní podpory jádra vyhovuje pravidlům hospodářské soutěže, padne podle SSE nejdříve v roce 2015. Zdůvodnění rozhodnutí musí Komise zpracovat důkladně kvůli případnému soudnímu přezkoumání, které může požadovat konkurence.

Evropská komise odhad SSE nekomentovala. Oproti běžnému posouzení nepovolené státní pomoci soukromým firmám, které trvá zhruba dva měsíce, jde ovšem o složitější případ. Komise bude podobný systém podpor pro jaderné elektrárny posuzovat poprvé, nemůže postupovat podle vyzkoušené procedury. Navíc rozhodnutí bude precedentní i pro systémy podpor, které chystají ostatní členské státy Evropské unie.

Evropská komise pochopitelně může posoudit až hotový systém podpor, který britská vláda dokončuje a který přislíbila předložit parlamentu. Podle posledních informací požaduje EDF garantovanou cenu po dobu čtyřiceti let provozu elektrárny, což znamená závažnější dopad na spotřebitele, než předpokládaly předchozí varianty.

Více informací:
http://www.thetimes.co.uk/tto/business/industries/utilities/article3695520.ece

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // obrázek: archiv Calla