ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Britský parlament žádá o prokázání přínosů projektu jaderné elektrárny Hinkley Point

Výbor pro kontrolu veřejných financí britského parlamentu odsouhlasil zprávu, ve které žádá vládu o dodržení příslibů, kterými bylo odůvodněno uzavření smlouvy o výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C. Poslanci výboru zdůrazňují, že smlouva zavazuje britské spotřebitele k placení nevýhodné ceny po dobu 35 let (pevná výkupní cena za elektřinu z Hinkley Point je na tuto dobu stanovena na 92,5 libry v cenách roku 2012), přičemž slibované přínosy pro britský průmysl a pozitivní dopad na zaměstnanost zatím nejsou vidět.

Podle poslanců výboru je zarážející, že vláda od uzavření smlouvy nereagovala na vývoj, třebaže dopady na budoucí spotřebitele oproti původním odhadům vzrostly. Vláda podle poslanců dosud dostatečně nehájila zájmy spotřebitelů, přičemž nejvážněji budou postiženi ti nejchudší. Dále vládu vyzývají, aby předložila návrh, jak bude měřit slibované přínosy v podobě příležitostí pro průmysl a růstu počtu pracovních míst. Poslanci připomínají, že podobné sliby byly spojovány s jinými velkými infrastrukturními projekty, ale v praxi často nebyly naplněny.

Předsedkyně výboru pro kontrolu veřejných financí Meg Hillierová řekla: "Britská vláda uzavřela smlouvu, na kterou budou spotřebitelé elektřiny doplácet. Došlo k vážným strategickým chybám a vláda musí prokázat, jak zajistí, aby se neopakovaly. Dále je třeba ukázat, že slibované přínosy nezůstanou jen na papíře."

Více informací:
https://www.parliament.uk/business/committees/committees-a-z/commons-select/public-accounts-committee/news-parliament-2017/hinkley-point-c-report-published-17-19/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // Foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies