Britský plán podpory reaktorů kritizují i jaderné firmy
Britská vláda představila návrh energetického zákona, jehož cílem je mimo jiné podpořit investice do výstavby nových jaderných elektráren. Tato podpora má být uskutečněna formou garance minimální výkupní ceny elektřiny po uvedení reaktoru do provozu, která by ovšem zvedla cenu pro britské odběratele o desítky procent.
Návrh zákona sklidil kritiku z různých stran a poněkud překvapivě také od dodavatele jaderných technologií, jehož měl stimulovat. Zástupci firmy Centrica, která v konsorciu s francouzským státním koncernem EdF zvažuje výstavbu nových britských reaktorů, označili schéma podpory za nelegální, neboť porušuje pravidla pro státní podpory na evropském trhu s elektřinou. V případě úspěšných stížností konkurence na nelegální státní podporu by se záměr britské vlády obrátil proti jadernému průmyslu.
V průmyslových kruzích se nyní spekuluje, zda Centrica nevystoupí z konsorcia, a pochybnosti panují i nad záměry EdF ve Velké Británii. Některé zdroje uvádějí, že po změně politické situace ve Francii se firma bude muset zaměřit především na domácí trh, mimo jiné na ambiciózní plán rozvoje obnovitelných zdrojů.
Jaderné plány britské vlády tak narážejí na nezájem dodavatelských firem. V minulých měsících ustoupily od záměru stavět v Británii nové reaktory firmy RWE, E.On a SSE. Všechny uvedly jako důvod nárůst odhadu investičních nákladů a nepřiměřeně dlouhou dobu návratnosti investice. Pochybnosti o tom, zda je nebude následovat i EdF prohlubuje nedávné vyjádření firmy, že odhad nákladů na výstavbu jednoho reaktoru vzrostl o 40 %. Pokud by se předpoklad potvrdil, budou jaderné elektrárny jednoznačně nejdražším energetickým zdrojem i v případě, že nezapočítáme náklady na jejich likvidaci.
Více informací v článku:
http://newsnetscotland.com/index.php/scottish-news/5054-uk-governments-nuclear-plans-illegal-says-energy-partner
*****
(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // obrázek: archiv Calla