Cena francouzského reaktoru ve Flamanville se zvedla na 210 miliard korun

Francouzská elektrárenská společnost EDF zveřejnila v pondělí nový odhad ceny reaktoru, který staví ve Flamanville v Normandii. Reaktor EPR s výkonem 1600 MW dodávaný firmou Areva vyjde podle posledních odhadů na 8,5 miliardy eur (cca 210 miliard Kč). Před začátkem stavby v roce 2005 byla cena odhadována na 3,3 miliardy eur.

Termín spuštění, který byl v minulosti opakovaně odložen (celkem o čtyři roky oproti původnímu plánu), je podle EDF stále očekáván v roce 2016.Oficiální stanovisko EDF uvádí jako důvody zdražení „vývoj a konstrukci tlakové nádoby, dodatečné inženýrské práce, zapracování nových požadavků jaderného dozoru a zohlednění poznatků, které vyplynuly z havárie ve Fukušimě“.

Také druhý reaktor EPR, který Areva buduje na evropském kontinentu – ve finském Olkiluotu – čelí opakovaným komplikacím a prodražování projektu. Letos v červenci investor oznámil, že reaktor bude spuštěn nejdříve v roce 2015, výstavba se tak protáhne na 10 let (podle původních plánů měl být reaktor spuštěn v roce 2009). Poslední zveřejněný odhad ceny z roku 2011 činil 6,6 miliard eur.

S reaktorem EPR se společnost Areva přihlásila i do tendru na výstavbu nových bloků v jaderné elektrárně Temelín. V říjnu ovšem ČEZ její nabídku vyřadil s odůvodněním, že nesplňovala požadavky zadání. Areva se odvolala k Úřadu pro hospodářskou soutěž, který její stížnost v současné době prověřuje.

Více informací:
http://www.reuters.com/article/2012/12/03/us-edf-nuclear-flamanville-idUSBRE8B214620121203

http://www.wind-works.org/LargeTurbines/FrenchReactorCostRisesDramatically.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: archiv Calla