ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Cena reaktorů Atomstrojexportu pro Turecko roste

Ruský velvyslanec v Ankaře Vladimir Ivanovskij sdělil v červenci novinářům, že cena jaderné elektrárny Akkuyu, kterou hodlá v příštím roce začít v Turecku stavět ruská firma Atomstrojexport, pravděpodobně vzroste z 20 na 25 miliard dolarů.

Atomstrojexport má elektrárnu se čtyřmi reaktory VVER-1200/491 o celkovém výkonu 4 800 MW postavit, provozovat a vlastnit. Turecká strana garantuje, že odkoupí 70 % produkce elektřiny prvních dvou reaktorů a 30 % výroby druhých dvou za cenu 12,35 centů za kilowatthodinu (cena na současném tureckém trhu se převážně pohybuje mezi 3 a 12 centy podle denní doby).

Z českého pohledu je zajímavé, že Atomstrojexport v konsorciu s firmami Škoda JS a Gidropress předložil svoji nabídku do tendru výstavbu dvou nových bloků v Temelíně. Jejich cena by podle oznámeného zdražení byla cca 255 miliard korun. Cena reaktorů pro elektrárnu Akkuyu ovšem nemusí být pro výši nabídky v temelínském tendru směrodatná, mimo jiné proto, že v Turecku neplatí pravidla evropského trhu s elektřinou a investor nejde do tak velkého rizika.

Ministr Martin Kuba v červenci 2012 deklaroval, že v případě Temelína hodlá rostoucím nákladům na stavbu bránit uzavřením smlouvy na pevnou cenu, kdy všechny vícenáklady hradí dodavatel.

Podle zprávy z http://www.turkishpress.com/news.asp?id=382687#.UCUUf8_bzGs

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies