Centrica do britských reaktorů investovat nebude, EDF jen v případě vládních garancí

Britská společnost Centrica na začátku února vystoupila z konsorcia, ve kterém spolu s francouzskou státní firmou EDF připravovala výstavbu čtyř reaktorů v elektrárnách Sizewell a Hinkley Point. Částku 200 milionů liber, které již byly do přípravy projektu investovány, se Centrica rozhodla odepsat. Během jednoho roku jde po E.On, RWE a SSE o čtvrtou velkou firmu, která odstoupila od záměru investovat do nových britských reaktorů.

Výkonný ředitel společnosti Centrica Sam Laidlaw uvedl na tiskové konferenci, že k rozhodnutí přispělo více faktorů, ale „klíčové je aktuální prodlužování harmonogramu výstavby a zvyšování investičních nákladů, které pochopitelně zvyšuje ekonomická rizika projektu.“ Dosavadní partner Centricy v konsorciu, společnost EDF, má čerstvou zkušenost ze stavby reaktoru ve francouzském Flamanville, kde náklady vyskočily z plánovaných 3,3 miliard eur na 8,5 miliardy. V Hinkley Point a Sizewellu se přitom předpokládá výstavba stejného typu reaktoru jako ve Flamanville.

EDF reagovala na konec konsorcia s Centricou prohlášením, že v projektu bude pokračovat. Podmínkou je ovšem garance výkupních cen elektřiny, kterou požaduje po britské vládě. Šéf EDF Henri Proglio se vyjádřil jasně: „Ty elektrárny nebudeme stavět, dokud nebudeme vědět, že cena elektřiny, kterou v nich vyrobíme, bude dostatečně vysoká. Věřím, že dohoda je možná.

Britská vláda navrhla reformu trhu s elektřinou, která počítá s pobídkami pro investory do nízkouhlíkových technologií včetně jaderných elektráren. O klíčových parametrech reformy, jako je výše garantovaných výkupních cen, ovšem stále není rozhodnuto.

Více informací:
http://www.bloomberg.com/news/2013-02-05/edf-may-end-u-k-nuclear-plan-unless-profit-guaranteed-ceo-says.html
http://uk.reuters.com/article/2013/02/04/uk-centrica-idUKBRE9130B220130204

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons