Drahý atomový proud může zavírat reaktory v USA

Podle vyjádření Christophera Cranea, generálního ředitele společnosti Exelon na setkání s investory, zvažuje vedení firmy uzavření dvou jaderných elektráren Clinton a Quad Cities. Zůstane-li cena elektřiny na současné nízké úrovni, Exelon obě elektrárny uzavře. Další provoz obou elektráren tak závisí na tom, jestli se vedení společnosti podaří vyjednat dlouhodobé smlouvy, které by firmě dlouhodobě zaručily možnost prodávat zákazníkům elektřinu za vyšší cenu, než je současná tržní.

Christopher Crane investorům sdělil: „Naše jaderná aktiva mají stále svoji hodnotu. Umíme jaderné elektrárny provozovat lépe než kdo jiný. Ale když nedostaneme kompenzace za jejich ztrátový provoz, budeme je muset zavřít.“ Kompenzační mechanismus, který by pochopitelně znamenal zvýšení cen pro odběratele elektřiny, by ovšem museli schválit představitelé státu Illinois.

Prosadit zvýšení cen elektřiny kvůli zachování provozu dvou jaderných reaktorů nebude mezi zákonodárci snadné. Mimo jiné proto, že sami představitelé Exelonu silně prosazovali zachování tržních pravidel, když o podporu formou kompenzací za nízkou cenu elektřiny usilovala společnost FutureGen 2.0. Je prakticky jisté, že v případě schválení kompenzací pro provoz jaderných elektráren, by o stejný podpůrný mechanismus žádali i provozovatelé uhelných elektráren.

Elektřina z jaderných a uhelných elektráren ve Spojených státech těžko konkuruje produkci plynových zdrojů a větrných parků.

Více informací: http://www.chicagobusiness.com/article/20131116/ISSUE01/311169983/whats-stronger-than-nuclear-power-falling-electricity-prices#

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Commons