Ekonomika jádra

Dva reaktory v kalifornské elektrárně San Onofre skončily

Provozovatel jaderné elektrárny San Onofre - společnost Southern California Edison (SCE) – se na začátku června rozhodl ukončit provoz dvou reaktorů, u kterých byly v loňském roce zjištěny vážné závady u nově instalovaných parogenerátorů. Oba reaktory kalifornské elektrárny byly odstaveny v lednu 2012 poté, co v jednom ze čtyř nových parogenerátorů praskla trubka a způsobila únik radioaktivní páry.

Následné šetření ukázalo, že přes krátkou dobu, po kterou byly v provozu (instalovány byly 2009-2010), byla řada trubek v parogenerátorech silně zkorodovaná, což znamená zvýšené riziko jejich prasknutí. Poškození potrubí v parogenerátorech souviselo s vibrací, v jejichž důsledku do sebe trubky narážely. Instalace parogenerátorů, jejichž konstrukce se ukázala jako chybná, přitom stála 670 milionů dolarů. Úpravu, která by zamezila vibracím, se technikům SCE nepodařilo navrhnout.

Najevo také vyšel podvod provozovatele. Ten totiž deklaroval, že parogenerátory mění za nové, ale konstrukčně stejného typu, aby se vyhnul schvalovacímu řízení. Ve skutečnosti došlo k významným konstrukčním úpravám - například bylo do každého parogenerátoru přidáno 400 trubek navíc.

Po roce a půl dospělo vedení společnosti k závěru, že se do opatření k opětovnému uvedení reaktorů do provozu nevyplatí investovat. Prezident společnosti SCE Ron Litzinger ve svém prohlášení uvedl: „Domníváme se, že naše rozhodnutí trvale odstavit oba bloky v San Onofre odstraní nejistotu, kterou pociťují naši zákazníci a investoři, a otevře cestu k naplánování energetické budoucnosti Kalifornie.” Náklady na vyřazení obou bloků z provozu jsou odhadována na 2,7 miliardy dolarů, tedy více než 50 milard korun.

Před poruchou v roce 2012 byla elektrárna v provozu čtyřicet let. Vzhledem k dalším dvěma uzavřeným reaktorům v letošním roce se ve Spojených státech začíná mluvit o nastupující „krizi středního věku“ jaderných elektráren postavených na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Aktuálně je v USA rovná stovka provozovaných reaktorů, nejnižší počet za posledních dvacet let.

Více informací:
http://www.latimes.com/local/lanow/la-me-ln-edison-closing-san-onofre-nuclear-plant-20130607,0,7920425.story
http://www.guardian.co.uk/environment/2013/jun/07/san-onofre-nuclear-reactors-shut-down?CMP=twt_fd
http://www.forbes.com/sites/kensilverstein/2013/06/11/southern-california-edisons-problems-ensnare-entire-nuclear-energy-sector/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo