ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

EDF zveřejnila navýšení ceny jaderné elektrárny Hinkley Point

Jaderná elektrárna Hinkley Point se dvěma reaktory EPR, kterou na zakázku britské vlády staví společnost EDF, bude ve srovnání s posledním odhadem dražší o 1,5 miliardy liber. Vyplývá to z vyjádření společnosti EDF ze začátku července. Celková cena elektrárny se tak dostala na úroveň 19,6 miliardy liber v cenách roku 2015. V hodnotě používané pro porovnání zdrojů různého výkonu se cena Hinkley Point dostala na 7120 eur/kW.

EDF rovněž připustila, že výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point by se mohla protáhnout o jeden a půl roku. Firma ovšem deklaruje, že přijme opatření, která zdržení zabrání. Ve smlouvě s britskou vládou je uvedeno plánované datum spuštění do konce roku 2025. V případě, že by se doba výstavby protáhla o více než čtyři roky, tak bude EDF postižena finančně – dojde ke zkrácení doby, po kterou bude mít nárok na garantovanou cenu elektřiny.

Podle smlouvy mezi EDF a britskou vládou má produkce elektrárny garantovanou cenu elektřiny na úrovni 92,5 libry/MWh po dobu 35 let. Částka je uvedena v cenách roku 2012, reálná cena bude záviset na vývoji inflace. Kdyby byla elektrárny spuštěna dnes, činila by garantovaná cena 103 liber/MWh. Současná tržní cena se pohybuje pod úrovní 40 liber/MWh.

Více informací:
http://inpublic.globenewswire.com/releaseDetails.faces?rId=2117243
http://www.bbc.com/news/business-40479053

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // Foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies