ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Finská jaderná elektrárna Olkiluoto čelí dalším skluzům

Společnost TVO, která je hlavním investorem finské jaderné elektrárny Olkiluoto, zveřejnila 3. října 2018 informaci o dalších technických problémech, které by mohly vést k opětovnému odkladu spuštění reaktoru. TVO uvádí, že naplánované zkoušky se nedaří provádět podle platného harmonogramu. Francouzská firma Areva, která je hlavním dodavatelem, má do konce roku předložit harmonogram nový. TVO zatím neumí odhadnout, jestli nový harmonogram povede k naplnění posledního termínu pro zahájení výroby elektřiny - v září 2019.

I spuštění v roce 2019 znamená zpoždění deset let oproti původně plánovaném termínu. Délka výstavby se již dostala na čtrnáct let, což je o čtyři roky více než světový průměr u reaktorů dokončených v posledních deseti letech.

Podle původního plánu měl být reaktor uveden do provozu na jaře 2009. S desetiletým zpožděním souvisí i výrazný nárůst nákladů. Podle původní smlouvy mělo dodavatelské konsorcium Areva-Siemens postavit elektrárnu za 3,2 miliardy eur, poslední odhad se pohybuje kolem 8,5 miliardy eur (od roku 2014 nebyla částka aktualizována navzdory prodlužování výstavby). Společnost TVO a konsorcium Areva-Siemens se po dlouhém arbitrážním sporu letos na jaře dohodli, že Areva za zpoždění zaplatí penále 450 milionů eur. V případě, že reaktor nebude spuštěn do konce roku 2019, dojde k navýšení penále o 400 milionů eur.

Více informací:
https://af.reuters.com/article/commoditiesNews/idAFL8N1WJ5OS

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies