ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Finskému reaktoru Olkiluoto 3 hrozí další odklad, jaderný dozor identifikoval bezpečnostní problém

Projekt jaderného reaktoru EPR ve finském Olkiluotu, který staví francouzská společnost Orano (dříve Areva), čelí dalšímu problému. Finský jaderný dozor identifikoval bezpečnostní problém v primárním okruhu reaktoru. U kompenzátoru tlaku, který je umístěn v blízkosti reaktorové nádoby, byla zjištěna nepřípustná úroveň vibrací. Odpovědný pracovník jaderného dozoru Pekka Valikangas uvedl, že problém musí být odstraněn, aby bylo možné vydat povolení k provozu reaktoru. Jaderný dozor navrhl dvě varianty řešení, z nichž si vlastník reaktoru TVO a dodavatelská firma Orano mají vybrat.

Zatím není zřejmé, zda si odstranění závady vyžádá další odklad spuštění reaktoru, které je aktuálně plánováno na leden 2020. Spuštění v roce 2020 znamená zpoždění o jedenáct let oproti původně plánovaném termínu. Délka výstavby se tak dostává na patnáct let, což je o pět let více než světový průměr u reaktorů dokončených v posledních deseti letech.

Více informací:
https://www.reuters.com/article/us-finland-nuclear-safety/exclusive-safety-problem-found-at-oranos-finnish-reactor-before-start-up-regulator-idUSKCN1QB1O9

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies