ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Finský investor odkládá projekt reaktoru Olkiluoto 4

Finská energetická společnost Teollisuuden Voima, která staví reaktor Olkiluoto 3, se v důsledku jeho problémů s rostoucí cenou a délkou výstavby rozhodla odložit další fázi projektu – výstavbu reaktoru Olkiluoto 4. Vedení společnosti oznámilo, že požádá o prodloužení lhůty pro předložení stavebního povolení do roku 2020, přičemž původní termín byl 2015.

TVO se hodlá zaměřit především na dokončení reaktoru Olkiluoto 3, který měl být podle původních plánů již pět let v provozu. Místo původního termínu spuštění v roce 2009 bývá nyní zmiňován rok 2016, ale vzhledem ke sporům investora s dodavatelskými firmami o úhradu vícenákladů není ani toto datum jisté. TVO a dodavatelské konsorcium Areva-Siemens se soudí o miliardy eur – nárůst rozpočtu ze 3,2 na 8,5 miliardy eur musí někdo zaplatit.

TVO se nevzdává původního záměru výstavby dvou nových reaktorů v elektrárně Olkiluoto, který schválila finská vláda i parlament. Vedení společnosti ovšem označuje za nemožné zodpovědně rozhodnout o startu nového projektu, dokud není jasné, kdy a jak bude dokončen rozestavěný blok. Prodloužení lhůty pro žádost o stavební povolení do roku 2020 by umožnilo standardní rozhodovací proces. TVO již dostala pro nový reaktor nabídky od řady dodavatelů, jako jsou KEPCO, Toshiba, Hitachi, Mitsubishi a překvapivě opět Areva.

Definitivní zpráva o zvýšení rozpočtu výstavby jaderných bloků přišla také ze Slovenska. Valná hromada Slovenských elektráren schválila již několik měsíců požadované navýšení rozpočtu dostavby dvou bloků v jaderné elektrárně Mochovce na 3,8 miliard eur, oproti rozpočtu schválenému Ficovou vládou v roce 2008 jde o nárůst o miliardu eur.

Více informací:

http://af.reuters.com/article/energyOilNews/idAFL6N0O62LS20140520

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz/ graf: Karel Polanecký


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies