Finský reaktor Olkiluoto 3 opět odkládá spuštění o půl roku

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO), která je investorem výstavby reaktoru EPR v jaderné elektrárně Olkiluoto, zveřejnila 17. července aktualizovaný harmonogram dokončení a spuštění bloku, podle kterého má být uveden do provozu v červenci 2020. Ve srovnání s posledními odhady, které předpokládaly spuštění v lednu 2020, jde o půlroční odklad. Další odklad spuštění byl očekáván poté, co finský jaderný dozor identifikoval bezpečnostní problém v primárním okruhu reaktoru (nepřípustnou úroveň vibrací u kompenzátoru tlaku).

Podle aktuálního harmonogramu by mělo být v lednu 2020 zahájeno zavážení paliva, v dubnu by měl blok dodat první elektřinu do sítě a v červenci by mělo následovat uvedení do regulérního provozu. Spuštění v roce 2020 znamená zpoždění o jedenáct let oproti původně plánovaném termínu, délka výstavby se tak dostává na patnáct let.

Podobně jako u předchozího odkladu spuštění reaktoru nebyl zveřejněn dopad na celkovou cenu reaktoru. Podle obdobného projektu ve francouzském Flamanville je aktuální cena odhadována na více než 10 miliard eur.

Více informací:
https://af.reuters.com/article/energyOilNews/idAFL8N24I4LH

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Commons