ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Komu patří budoucnost energetiky?

Takzvaná renesance jaderné energetiky se ve skutečnosti nikdy nekonala v Evropě a ani ve světě, shodla se většina energetických expertů na mezinárodní konferenci "Zelená energetika a jaderné elektrárny - Komu patří budoucnost?", kterou 13. října pořádaly Heinrich Böll Stiftung, Calla, Hnutí Duha a Zelená akademie v Praze.

Důvodem je vedle některých nevyřešených bezpečnostních otázek především nákladnost a technická náročnost projektů jaderných elektráren, které v konkurenci s ostatními zdroji v tržním prostředí se potýkají s nedostatkem zájmu investorů a problémy realizace. Havárie ve Fukušimě tento trend pravděpodobně ještě prohloubí s tím, jak se zvýší bezpečnostní požadavky a cena kapitálu pro jadernou energetiku na finančních trzích. Celosvětovým trendem je snižování počtu a výkonu jaderných reaktorů, kdy stavba nových nedrží krok s jejich zastaráváním. V současnosti se žádný investor nepouští do této nákladné a značně rizikové investice bez vládních subvencí a garancí. Například odhadované náklady na vybudování nového EPR reaktoru ve finském Olkiluoto se zdvojnásobily z 3 na více než 6 mld euro a je o minimálně 4 roky zpožděna. Nevyřešená stále zůstává otázka a náklady trvalého úložiště a konzervace elektrárny po ukončení jejího fungování. Lze očekávat, že zpřísnění bezpečnostních standardů ještě zdraží náklady jaderné energetiky. Na druhou stranu investiční náklady obnovitelných zdrojů energie trvale a významně klesají a přitahují velké soukromé investice.

Prezentace z konference, videonahrávky a další informace získáte ZDE.

Článek s popisem obsahu konference si přečtete na serveru TZB-info.

 

*****

(foto: Robert Novák)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Martin Sedlák
Martin Sedlák
Spolupracuje s Aliancí pro energetickou soběstačnost (www.alies.cz), analytickým centrem, které propojuje producenty energie z obnovitelných zdrojů, profesionály z oblasti šetrného využívání energie s veřejným prostorem. V minulosti řídil projekt Chytrá energie, energetické koncepce ekologických organizací. Ve volném čase spolupracuje na projektu Česko hledá budoucnost, který má za cíl formulovat alternativní, odvážnou, ale přitom realistickou vizi pro Českou republiku příštích patnácti let založenou na rozvoji kvality života, modernizaci ekonomiky šetrné k životnímu prostředí a posilování demokratické kultury.

Další články autora:


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies