Jaderná elektrárna Vogtle v USA se bude dál stavět, přijde na 19 miliard dolarů

Investoři výstavby jaderné elektrárny Vogtle v americkém státě Georgia se rozhodli pokračovat ve výstavbě elektrárny i po bankrotu společnosti Westinghouse, která byla hlavním dodavatelem technologie. Vyplývá to ze žádosti, kterou na konci srpna předložila firma Georgia Power Výboru pro veřejné služby (Public Service Commission - PSC) státu Georgia. Georgia Power (dceřiná společnost firmy Southern, hlavního investora elektrárny) po PSC, který plní funkci regulátora trhu, požaduje svolení, aby mohla do cen elektřiny promítnout zvýšené náklady na dostavbu elektrárny Vogtle. Výbor má na rozhodnutí půlroční lhůtu. Ze žádosti vyplývá, že celková cena elektrárny se dvěma reaktory AP1000 je aktuálně odhadována na 19 miliard dolarů (416 mld. Kč).

Georgia Power vlastní téměř poloviční podíl (45,7 %) v projektu Vogtle, a dosud do něj investovala 4,3 miliardy dolarů (dalšími vlastníky jsou energetické firmy Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities). Celková investice ze strany Georgia Power je odhadována na 8,8 miliardy dolarů. Výbor pro veřejné služby v minulosti schválil, že firma může do cen elektřiny promítnout náklad 5,7 miliard dolarů. V aktuální žádosti Georgia Power požaduje zvýšení této částky o 1,4 miliardy dolarů. Počítá přitom s tím, že 1,7 miliardy ji doplatí společnost Toshiba vlastnící Westinghouse v rámci vyrovnání za nedodržení smlouvy v důsledku bankrotu. První splátka od Toshiby je očekávána v říjnu.

Rozhodnutí bylo očekáváno zejména poté, co se investoři obdobného projektu Summer ve státě Jižní Karolína na konci července rozhodli výstavbu ukončit. Projekt Vogtle tak zůstává jedinou rozestavěnou jadernou elektrárnou ve Spojených státech. První blok má být podle aktuálního odhadu dokončen v listopadu 2021, což znamená pětileté zpoždění oproti původnímu harmonogramu. Náklady na výstavbu byly z původních 13,3 miliardy dolarů zvýšeny na aktuálních 19 miliard.  

Více informací:
http://chronicle.augusta.com/news/2017-08-31/georgia-power-wants-proceed-new-plant-vogtle-reactors
https://www.eenews.net/stories/1060059449
https://www.southerncompany.com/newsroom/2017/aug-2017/georgia-power-vogtle-recommendation.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: PRNewswire