ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Jaderné oživení v USA se zadrhává

Na konci srpna přinesla americká média zprávy, podle kterých lze soudit, že k letos zahájeným projektům nových reaktorů v elektrárnách Vogtle a Summer v dohledné době další nepřibudou. A nejde jen o již publikované zastavení vydávání licencí novým projektům, dokud nebude uspokojivě vyřešena problematika jaderného odpadu.

Společnost Unistar Nuclear Energy, která hodlá stavět reaktor EPR (produkt firmy Areva nabízený i v temelíském tendru) v elektrárně Calvert Cliff ve státě Maryland, dostala od jaderného dozoru (Nuclear Regulatory Commission – NRC) vyjádření, že jí nemůže být udělena potřebná licence. Podle americké legislativy totiž nelze udělit licenci na výstavbu a provoz jaderného reaktoru zahraniční firmě. Unistar je přitom plně ovládána francouzskou společností EDF. Firma Unistar dostala dvouměsíční lhůtu na to, aby pro projekt získala amerického partnera.

Vyjádření NRC není překvapivé, neboť úřad upozornil zástupce Unistar na legislativní překážku v udělování licencí již před rokem. Amerického partnera se ovšem francouzské společnosti nepodařilo najít.

Ve stejné době oznámila energetická společnost Exelon, že upouští od záměru výstavby nové jaderné elektrárny ve Victoria County v Texasu a stahuje žádosti o potřebná povolení. Rozhodnutí bylo zdůvodněno tím, že při současných podmínkách na trhu a aktuálních cenách zemního plynu, není výstavba jaderné elektrárny v blízké budoucnosti ekonomicky výhodná.

Firma ve svém vyjádření uvedla, že se rozhodla ukončit projekt jaderné elektrárny Victoria County, ale hodlá pokračovat v podnikatelských aktivitách v Texasu, kde provozuje plynové a větrné elektrárny o celkovém výkonu 4000 MW.

Více informací:
http://articles.baltimoresun.com/2012-08-31/features/bs-gr-calvert-cliffs-license-20120831_1_unistar-nuclear-energy-calvert-cliffs-nuclear-reactor
http://www.exeloncorp.com/NEWSROOM/pr_20120828_nuclear_victoriaends.aspx

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies