ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Kdo zaplatí jaderné sny ministra Mládka?

Ministr průmyslu Jan Mládek dnes u příležitosti návštěvy premiéra Sobotky  na ministerstvu nastínil staronové jaderné ambice úřadu: postavit jeden nový reaktor v Temelíně a druhý v Dukovanech. Jakoby zapomněl, že problém nevratných investic, který vedl k ukončení tendru na dva reaktory v Temelíně v dubnu tohoto roku, je stále aktuální.

Elektřina z nových reaktorů tak bude minimálně (tj. podle dnešních cen) dvakrát až třikrát dražší, než aby byla konkurenceschopná. Každý spotřebitel elektřiny by tak musel doplatit ročně rozdíl několika tisíc korun. V případě zřízení státního podniku pro výstavbu nových reaktorů podle úvah ČSSD by dopadlo mnohamiliardové dorovnání na konto daňových poplatníků.

Kapacitu nových reaktorů nebudeme pro pokrytí české spotřeby potřebovat před rokem 2035. Máme tak dostatek času zaměřit se na jiná dostupná, bezpečnější a čistější řešení. Návrh nové státní energetické koncepce se zcela nedostatečně zabývá úsporami energie a energetickou účinností. Potenciál úspor elektřiny v kombinaci s využitím možností čistých obnovitelných zdrojů v České republice daleko přesahuje možnosti dvou nových reaktorů.

Edvard Sequens z Cally řekl: „Úvahy o stavbě nových reaktorů jsou bláhové a ztrátové. Ani případné založení účelového státního podniku pro výstavbu nic nemění na podstatě problému – elektřina z nich bude nekonkurenceschopná. Splnění jaderných snů by tak draze zaplatili čeští daňoví poplatníci.“          

*****

(c) Edvard Sequens,  Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, foto: archiv Calla


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies