Kolik bude nakonec stát jaderná elektrárna Mochovce?

Informace o zhruba tříměsíčním odkladu spuštění třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce, kterou v tomto týdnu přinesl deník Pravda, se dala očekávat. Druhé čtvrtletí roku 2019, kdy měl být reaktor podle posledních odhadů spuštěn, již začalo a všechny potřebné kroky dosud nebyly provedeny. Odklad o tři měsíce není vzhledem k původně plánovanému termínu (při zahájení prací na dostavbě elektrárny v roce 2008 byl termín dokončení třetího bloku stanoven na rok 2012) úplně zásadní. Zajímavé však bude, zda se potvrdí další prodražení projektu, deník Pravda ve zmiňovaném článku píše o celkové částce 5,6 miliard eur.

Historie nárůstu ceny dostavby Mochovců začíná v době privatizace většinového podílu ve Slovenských elektrárnách, kdy vítězný Enel odhadoval cenu dostavby na 1,8 miliardy eur (dokončení elektrárny bylo podmínkou privatizačního tendru). V roce 2008 při zahájení dostavby byl rozpočet navýšen na 2,8 miliardy eur. Valná hromada Slovenských elektráren pak schválila v roce 2014 zvýšení rozpočtu na 3,8 miliardy eur, prodloužení doby výstavby pak vedlo k navýšení nejdříve na 4,6 miliardy eur, v roce 2018 pak na 5,4 miliardy eur.

Aktuální navýšení rozpočtu přibližuje cenu Mochovců vztaženou na jeden megawatt výkonu k reaktorům třetí generace stavěným ve Finsku a ve Francii. Reaktory v Mochovcích jsou přitom o generaci starší, nejsou například chráněny betonovou ochrannou obálkou.

Více informací:

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/508397-mochovce-opat-meskaju-dodrzanie-rozpoctu-je-otazne/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // obrázek: archiv Calla