Likvidace jaderných zařízení ve Velké Británii – 10 miliard liber na reaktor

Michael Barnard se na portálu cleantechnica.com zamýšlí nad náklady likvidace jaderných zařízení ve Velké Británii. Článek přinášíme ve zkráceném překladu.

Náklady na likvidaci jaderných zařízení budou v příštích letech ve Velké Británii důležitým tématem. Do roku 2028 provozovatel EDF Energy plánuje odstavit zbývajících osm reaktorů typu AGR, čímž se uzavře jedna etapa rozvoje jaderné energetiky na britských ostrovech. V provozu zůstane jen tlakovodní reaktor v elektrárně Sizewell a ve výstavbě dva bloky EPR v elektrárně Hinkley Point. Dva tucty reaktorů Magnox a AGR, které byly postaveny ve druhé polovině dvacátého století budou postupně likvidovány.

Podle oficiálního odhadu Nuclear Decommissioning Authority (NDA), která za ni odpovídá, bude likvidace jaderných zařízení ve Velké Británii stát 149 miliard liber. Při přepočtu na jeden reaktor to vychází na 6 miliard liber (odpovídá částce 170 miliard korun, avšak rozpočítání na reaktory není vypovídající, neboť významný podíl na celkové sumě má likvidace jaderného komplexu v Sellafieldu, který sloužil mimo jiné k přepracování vyhořelého paliva pro britský vojenský jaderný program – poznámka redakce).

Propočty profesora Stephena Thomase z University of Greenwich, který ekonomické náklady na likvidaci britských jaderných zařízení v posledních dvaceti letech pravidelně sleduje, dochází ještě k významně vyšší částce. Vzhledem k vývoji cen materiálů a technologií dochází k ceně 260 miliard liber, což odpovídá 10,4 miliard liber (293 miliard korun – poznámka redakce) na likvidovaný reaktor. 

Pro srovnání likvidace větrné farmy s výkonem 1000 MW vyjde podle odhadu amerického ministerstva energetiky 77 milionů dolarů, což je třináctina průměrných nákladů na likvidaci reaktoru, které jsou ve srovnání s Británií zhruba desetinové.

Článek je v plném znění dostupný na: https://cleantechnica.com/2023/11/19/uk-has-e10-billion-per-nuclear-reactor-decommissioning-bottomless-pit/

****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz / Foto: Wikimedia Commons