ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Maďarsko zaplatí 12 miliard eur za dva reaktory

V úterý 14. ledna podepsali maďarský premiér Viktor Orbán a ruský prezident Vladimir Putin smlouvu o dodávce dvou nových reaktorů pro jadernou elektrárnu Paks nedaleko Budapešti. Cena dvou reaktorů, každého o výkonu 1200 MW, je odhadována v součtu na 12 miliard eur (330 miliard korun). Reaktory má postavit ruská státní společnost Rosatom, jejíž ředitel Sergej Kirjenko uvedl, že ruská strana je ochotna poskytnout Maďarsku půjčku ve výši 10 miliard eur. Podrobnosti nabídky včetně výše úroku nebyly zveřejněny.

Podle vyjádření maďarské vlády má nové reaktory vlastnit stát, který také z veřejných prostředků zajistí financování výstavby případně splácení poskytnutých úvěrů. To je jeden z důvodů, proč Orbánův krok kritizují opoziční strany, které v případě změny vlády po letošních volbách avizují revizi smlouvy (dosud je v Maďarsku u moci jednobarevná většinová vláda strany Fidesz). Druhou výhradu má opozice k posílení závislosti na Rusku, od kterého Maďaři nakupují také většinu ropy a zemního plynu.

Z pohledu temelínského tendru umožňuje maďarsko-ruská dohoda lepší odhad ceny, kterou ČEZu nabídne konsorcium MIR 1200, v němž Rosatom hraje rozhodující roli. Potvrzuje se očekávání, že projekty v zemích Evropské unie budou dražší než srovnatelné reaktory stavěné Rosatomem v Rusku. Konkrétně činí zveřejněný horní odhad ceny pro maďarský projekt vztažený na instalovaný gigawatt 5 miliard eur. Pro srovnání – současný odhad ceny opakovaně zdražovaných reaktorů EPR ve finském Olkiulotu a francouzském Flammanville se pohybuje na úrovni 5,3 miliard eur na instalovaný gigawatt. Ze zveřejněných údajů o kontraktu mezi Ruskem a Maďarskem není patrné, která ze stran by zaplatila vícenáklady v případě prodražení výstavby.

Představitelé maďarské vlády deklarují, že pro projekt výstavby nových bloků v elektrárně Paks  mají předběžný souhlas orgánů Evropské unie. Skutečnost, že na evropském trhu bude stavět elektrárnu firma, která je v Rusku příjemcem dotací, bude ovšem patrně prověřovat ředitelství pro hospodářskou soutěž.

Více informací:

http://www.reuters.com/article/2014/01/14/russia-hungary-idUSL6N0KO28L20140114

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies