ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Německo: koncerny chtějí zestátnění svých jaderných elektráren

Tři největší německé energetické firmy E.ON, RWE a EnBW chtějí převést své jaderné elektrárny pod veřejnou nadaci. Státní organizace by pak podle nich měla převzít další provoz, likvidaci elektrárny a postarat se o jaderný odpad.

Energetické koncerny E.ON, RWE a EnBW chtějí, aby německý stát převzal jejich jaderné elektrárny. Stát má podle nich tyto jaderné elektrárny provozovat až do odstavení posledního reaktoru v roce 2022 a převzít náklady za likvidaci těchto zařízení a za nakládání s vyhořelým jaderným palivem z nich. Pro tento záměr navrhují zástupci výše zmíněných tří firem založení veřejně-právní nadace.

„Jde o to, zhodnotit rizika a šance a najít správnou úpravu, z které by profitovaly obě strany,“ řekl deníku Berliner Zeitung jeden ze zasvěcených. Do nadace chtějí firmy vložit částku převyšující 30 miliard euro, kterou vytvořili jako fond na likvidaci jaderných zařízení a na uložení jaderného odpadu. Zároveň ale podle nich musí německý stát převzít i veškerá rizika, vyplývající z německého výstupu z jaderného programu.

Německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricks (SPD) návrh odmítla: „Neomezená odpovědnost za bezpečný zbývající provoz, za odstavení a likvidaci jaderných elektráren a za uložení jaderného odpadu mají provozovatelé,“ řekla. To samé podle ní platí o nákladech s tím spojených.

Více informací:
http://www.berliner-zeitung.de/wirtschaft/atomenergie-konzerne-wollen-akw-verstaatlichen,10808230,27096332.html

*****

(c) Překlad Gabriela Reitinger, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí // obrázek: archiv Calla


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies