O dalším odkladu a navýšení ceny reaktoru EPR ve Flamanville se rozhodne v květnu

Francouzská společnost EDF, která staví reaktor EPR ve francouzském Flamanville, vydala na konci ledna prohlášení, že aktualizace termínu spuštění a celkových nákladů na výstavbu bude zveřejněna v květnu tohoto roku. Rozhodujícím faktorem bude rozhodnutí jaderného dozoru, v jakém rozsahu je nezbytné předělat vadné svary na potrubí sekundárního okruhu.

Nevyhovující kvalitu svarů zjistili inspektoři jaderného dozoru na jaře 2018. V červenci EDF oznámila, že bude potřeba předělat 53 svarů, což znamená odklad zavážení paliva o rok – na konec roku 2019. Zároveň bylo oznámeno další navýšení ceny projektu na 10,9 miliard eur (bez započtení finančních nákladů). Rozpočet při zahájení výstavby počítal s náklady 3,3 miliardy eur.

Francouzský jaderný dozor se letos v lednu vyjádřil, že ve spuštění reaktoru může dojít k dalšímu odkladu. Důvodem může být nezbytnost předělat konkrétní svary na obtížně přístupných místech. Aktuálně je prověřováno osm svarů na potrubí sekundárního okruhu při průchodu stavební konstrukcí kontejnmentu.
Předseda francouzského jaderného dozoru Bernard Doroszczuk uvedl, že úřad vydá své stanovisko v květnu. Zároveň řekl, že pokud se ukáže předělání zkoumaných osmi svarů jako nezbytné, nebude možné dodržet stávající harmonogram prací. Podle původních plánů měl být reaktor spuštěn v roce 2013.

Celý článek v originále: http://www.world-nuclear-news.org/Articles/EDF-awaits-ruling-on-Flamanville-EPR-welds

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons