O tlakové nádobě reaktoru Flamanville není rozhodnuto
Francouzský jaderný dozor zveřejnil na začátku října analýzu problému materiálových vad ve dně a víku tlakové nádoby rozestavěného reaktoru EPR ve Flamanville. Problém lokálně zvýšené koncentrace uhlíku, která znamená zhoršení mechanických vlastností oceli a snížení odolnosti proti šíření trhlin, byl blíže specifikován. Části tlakové nádoby, ve kterých kvalita oceli neodpovídá technické specifikaci (koncentrace uhlíku je překročena o 50 %), mají v průměru zhruba jeden metr a zasahují do poloviny tloušťky součástí.
Srovnatelný problém s materiálem tlakové nádoby se u žádného stávajícího reaktoru ve Francii nevyskytl. Změna mechanických vlastností v zasažených oblastech znamená, že nebude možné vyloučit riziko porušení tlakové nádoby za všech možných provozních podmínek. Tlaková nádoba je přitom částí reaktoru se zásadní důležitostí pro jadernou bezpečnost.
Podle jaderného dozoru vznikly materiálové vady v důsledku rozhodnutí hlavního dodavatele společnosti Areva zadat výrobu klíčových výkovků své dceřiné společnosti Creusot Forges. Ta nevyužila nejlepší dostupnou technologii a udělala několik chyb ve zvoleném technologickém postupu. Dodavatel tlakové nádoby pro reaktor stejného typu ve finském Olkiluoto, kterým byla japonská firma JSW, dokázal zvládnout výrobu bez závad. Dosud není jasné, proč byla tlaková nádoba ve Flamanville v roce 2014 přivařena k potrubí primárního okruhu, aniž by byl problém materiálových vad definitivně posouzen a vyřešen.
Jaderný dozor přistoupil na návrh Arevy, že prokáže dostatečnou bezpečnost obou součástí tlakové nádoby pomocí destruktivních zkoušek, na které budou obětovány díly vyrobené stejnou technologií pro připravované projekty. Ty umožní laboratorní testy konkrétních vzorků materiálu. Vyhodnocení testů bude provedeno v první polovině roku 2016. Rozhodnutí, zda bude nutné tlakovou nádobu vyměnit či nikoli, tak padne nejdříve v létě příštího roku.
Reaktor ve Flamanville má být podle posledních odhadů EDF spuštěn v roce 2018, šest let po původním termínu. Náklady na výstavbu dosud vzrostly ze 3 na 10,5 miliard eur.
Více informací:
http://www.enerwebwatch.eu/sorry-p7.html
*****
(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons