ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Odhad nákladů na likvidaci britských jaderných zařízení roste o miliardy liber

Britský Úřad pro vyřazování jaderných zařízení (Nuclear Decommissioning Authority – NDA) zveřejnil v pondělí 24. června další nárůst odhadu celkových nákladů na likvidaci energetických i výzkumných jaderných zařízení po skončení jejich životnosti. Oproti předchozím odhadům dochází k nárůstu o několik miliard liber.

Zatímco ve výroční zprávě za rok 2010 byly odhady na likvidaci britského jaderného dědictví odhadnuty na 49 miliard liber, o rok později šlo o 53 miliard liber a v současné době se počítá s 55 miliardami liber (tedy 1,65 bilionu korun). Ovšem podle metodiky používané v minulé dekádě už účet za likvidaci jaderných zátěží určitě překročil 80 miliard liber (2,4 bilionu korun).

Patrně nejvážnějším aktuálním problémem, který musí NDA řešit, je smlouva s konsorciem NMP, na jejímž základě se má tento subjekt postarat o jaderný komplex v Sellafiedu. Kvůli nespokojenosti s prací konsorcia, které nedodržuje harmonogram předložených projektů, hodlá NDA vypsat nový tendr nebo dočasně převzít Sellafield zpět pod svoji správu. Pověst konsorcia poškodil mimo jiné incident s nelegálním ukládáním nízko radioaktivních odpadů na skládku komunálního odpadu, za který dostalo pokutu 700 tisíc liber.

Rovněž Národní auditorský úřad hodnotí činnost NMP v Sellafieldu kriticky. Projekty, jejichž cena se pohybovala od 21 milionů až po 1,3 miliardy liber, nedosáhly očekávaného efektu, utracené prostředky nebyly podle úřadu vynaloženy efektivně. Auditoři odhadli, že likvidace samotného sellafieldského komplexu by mohla přijít na 67,5 miliard liber (přes 2 biliony korun).

Více informací:
http://www.guardian.co.uk/environment/2013/jun/23/britain-nuclear-atomic-clean-up-decommissioning?CMP=twt_fd

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Greenpeace UK


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies