Pilotní projekt s modulárními reaktory NuScale se výrazně prodraží

Společnost CFPP (Carbon Free Power Project), která technicky připravuje výstavbu pilotního projektu s využitím modulárních reaktorů značky NuScale, oznámila v lednu výrazné zvýšení nákladů na výstavbu. Investor, kterým je konsorcium padesáti městských energetických společností s názvem UAMPS (Utah Associated Municipal Power Systems), tak musí počítat s tím, že cena produkované elektřiny vzroste na 89 dolarů za megawatthodinu. To znamená významný nárůst oproti odhadu z roku 2020, který počítal s cenou 58 dolarů.

Nárůst stavebních nákladů je podle CFPP způsoben především inflací a zdražením klíčových materiálů. Například trubky z uhlíkové oceli od začátku dekády zdražily na více než dvojnásobek, významně rostla i cena stavební oceli, kabeláže nebo elektroinstalačních materiálů. Cena projektu se šesti reaktory NuScale (každý o výkonu 77 MW, celkem 462 MW) se dostala na 9,3 miliardy dolarů (cca 205 miliard korun) včetně finančních nákladů, přičemž 4,2 miliardy dolarů kryje dotace federálního ministerstva energetiky na pilotní projekt. V přepočtu na jeden kilowatt jsou odhadované náklady zhruba o 40 % vyšší než u prodražené elektrárny Vogtle ve státě Georgia.

Konsorcium UAMPS má možnost z projektu vystoupit, o čemž rozhodnou jeho členové. Podmínkou pro vystoupení z projektu je možnost postavit jiný zdroj energie, kterou budou členové konsorcia posuzovat. Důsledkem zdražení projektu s reaktory NuScale je, že konkurenční technologie nabízejí výhodnější cenu. Například firma NV Energy ze státu Nevada, kde sídlí i někteří členové UAMPS, připravuje dva projekty geotermálních elektráren s výkonem 120 MW a 20 MW a nabízí cenu elektřiny na úrovni 69 až 70 dolarů za megawatthodinu po celou dobu provozu.

Více informací:
https://neutronbytes.com/2023/01/24/nuscales-smr-costs-hit-hard-by-inflation
https://www.worldnuclearreport.org/How-did-the-US-nuclear-industry-fare-in-2022.html
https://ieefa.org/resources/geothermal-resources-offer-ramp-risky-costly-nuclear-project

****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz / Obrázek: Carbon Free Power Project