Plány na nové reaktory v Severní Karolíně zrušeny

Po několika letech odkladů zahájení výstavby zveřejnila společnost Duke Energy, že odstupuje od záměru postavit dva nové reaktory v jaderné elektrárně Shearon Harris ve státě Severní Karolína. Duke Energy oznámila jadernému dozoru NRC (Nuclear Regulatory Commission), že stahuje žádost o povolení k výstavbě reaktorů kvůli aktuální předpovědi vývoje poptávky po elektřině, která dává nízké šance na uplatnění produkce nové elektrárny na energetickém trhu.

Od léta 2012, kdy Duke Energy převzala společnost Progress, jde o druhý jaderný projekt, který vedení firmy ukončilo. V únoru letošního roku padlo rozhodnutí o definitivním odstavení jaderné elektrárny Crystal River na Floridě, když Duke Energy odmítla investovat do opravy vážně poškozeného kontejnmentu.

Rozhodnutí Duke Energy dobře ilustruje situaci na americkém energetickém trhu. Náklady na výstavbu jednoho reaktoru přesahují 10 miliard dolarů, což investory odrazuje. Ve výrobě elektřiny se stále více prosazuje plyn a obnovitelné zdroje. Duke Energy má ovšem stále podány žádosti na výstavbu dalších reaktorů v elektrárnách Lee a Levy County.

Příprava žádosti o povolení k výstavbě reaktorů v elektrárně Shearon Harris, projekční a přípravné práce dosud stály 70 milionů dolarů. Tato částka se promítne do cen\ elektřiny pro zákazníky Duke Energy.

Více informací:
http://www.newsobserver.com/2013/05/02/2866287/duke-energy-shelves-plans-for.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // Foto: Wikimedia Commons