Po bankrotu Westinghouse visí otazník nad rozestavěnými americkými reaktory

Dokončení projektů jaderných elektráren Vogtle a Summer v amerických státech Georgia a Jižní Karolína zůstává po bankrotu společnosti Westinghouse nejistý. Vlastník Westinghouse, japonský koncern Toshiba, požádal 29. března o ochranu firmy před věřiteli. Důvodem je ztráta Westinghouse v řádu miliard dolarů, ke které došlo v důsledku prodražení a zpoždění projektů Vogtle a Summer, na kterých Westinghouse plní roli generálního dodavatele technologie. V obou elektrárnách je rozestavěno po dvou reaktorech typu AP1000, jehož autorem je právě Westinghouse.

Výrok generálního ředitele Toshiby Satošiho Cunakawy, že vyhlášení bankrotu Westinghouse znamená pro koncern „faktické ukončení zámořských jaderných aktivit“, vyvolal nejistotu u amerických investorů obou projektů. Westinghouse měl totiž podle uzavřených smluv hradit vícenáklady oproti dohodnuté ceně dodávky – fakticky tedy jejich dostavbu. Investorské společnosti Southern a Scana nezávisle na sobě prohlásily, že budou z vlastních zdrojů financovat výstavbu reaktorů v příštích třiceti dnech. O dalším financování výstavby zatím není rozhodnuto. Zástupci společnosti Scana poprvé připustili, že v případě další eskalace nákladů budou zvažovat ukončení projektu Summer.

Fred Beach, zástupce ředitele Energy Institute na University of Texas v Austinu okomentoval bankrot Westinghouse slovy: „Neumím si představit, že by to mohlo znamenat něco jiného než další nárůst nákladů u rozestavěných projektů a nepřijatelné riziko pro ty zvažované“.

Nezávislý konzultant Mycle Schneider připomněl, že Westinghouse není mezi klíčovými dodavateli jaderných technologií výjimkou. Siemens ukončil své aktivity v jaderném průmyslu, Areva se dostala do miliardových ztrát, které řeší francouzská vláda. Také pokles tržní hodnoty čínské CGN a nízké ratingové hodnocení ruského holdingu Atomenergorom svědčí o nepříznivé situaci globálního jaderného průmyslu.

Podle článku Wall Street Journal dostupného na:
https://www.worldnuclearreport.org/Wall-Street-Journal-US-Toshiba-s-Westinghouse-Electric-Files-for-Bankruptcy.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Westinghouse