ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Projekt korejské společnosti KEPCO v SAE má problém – trhliny v kontejnmentech reaktorů

Korejská společnost KEPCO, která se aktivně uchází o výstavbu nových reaktorů v České republice, čelí vážnému problému u svého nejvýznamnějšího zahraničního projektu, jímž je dodávka čtyř reaktorů do Spojených arabských emirátů. Generální ředitel společnosti Kim Jong-gap uvedl, že výstavba v SAE byla pozastavena kvůli trhlinám v ochranných obálkách reaktorů – takzvaných kontejnmentech – určených k omezení úniku radiace v případě havárie. Stejný problém byl zaznamenán u elektráren v Jižní Koreji.

Trhliny v betonu byly u projektu v SAE detekovány v srpnu 2017 a následné inspekce je potvrdily u všech čtyř kontejnmentů, následně byly zahájeny opravy. Příčinou vzniku trhlin bylo patrně nedodržení technologického postupu při betonáži. Objevení trhlin u nového projektu vzbuzuje pochybnosti o schopnosti společnosti KEPCO dodržet při současných kapacitách postupy nezbytné pro hladký průběh výstavby.

Podle současné smlouvy mezi KEPCO a Spojenými arabskými emiráty má být první blok spuštěn do konce roku 2018. Vzhledem ke stále probíhajícím opravám je pravděpodobné, že tento termín nebude dodržen. Odběratel může po KEPCO požadovat kompenzaci na úrovni 600 000 dolarů za každý den zpoždění. 

Více informací:
http://english.hani.co.kr/arti/english_edition/e_business/866228.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // Foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies