Projekt nového reaktoru ve státě Iowa končí, investor dá přednost větru

Společnost Mid American Energy na jaře oznámila, že upouští od plánu vystavět ve státě Iowa na středozápadě Spojených států druhou jadernou elektrárnu. Žádná z předložených nabídek na dodávku reaktoru nebyla vedením společnosti schválena, projekt končí. Necelých 9 milionů dolarů, které firma investovala do zpracování studie proveditelnosti, bude připsáno ke ztrátám podniku.

Konec několika jaderných projektů ve Spojených státech bývá připisován snížení cen zemního plynu a obavám z bezpečnostních rizik po havárii ve Fukušimě. V případě Mid-American Energy ovšem vstupuje do hry vysoká úspěšnost investic do větrných elektráren ve státě Iowa. Společnost hodlá investovat právě do větrných projektů.

Pobídky Bílého domu k investicím do nových jaderných elektráren nejsou ve většině případů dostatečně motivační. Ve státě Iowa byla proto navržena úprava legislativy, která by umožnila, aby investor vybral od spotřebitelů peníze na stavbu elektrárny před jejím zahájením a postupně jim je vracel ve snížených platbách za elektřinu. V důsledku nesouhlasu obyvatel státu Iowa – podle průzkumu veřejného mínění se 77 % postavilo proti – ovšem nebyl návrh schválen.

Ve státě Iowa je v provozu jediná jaderná elektrárna o výkonu 615 MW v blízkosti Cedar Rapids, která byla spuštěna v roce 1974.

Více informací:
http://cleantechnica.com/2013/06/06/1-billion-dollar-nuclear-plant-dropped-in-iowa/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: archiv Calla