Projekt nových britských reaktorů stagnuje, společnost EDF propouští

Společnost EDF Energy, která má povolení k výstavbě nových reaktorů v britské jaderné elektrárně Hinkley Point, brzdí přípravné práce a propouští část zaměstnanců. Důvodem je neúspěšné vyjednávání s britskou vládou o výši minimální garantované výkupní ceny elektřiny vyrobené v elektrárně. Na úrovni podpory, kterou společnosti budou hradit britští zákazníci formou vyšších plateb za elektřinu v příštích čtyřiceti letech, se EDF s Cameronovou vládou zatím nedokáže shodnout.

EDF uvádí, že do přípravných prací již vložila 800 milionů liber, a vzhledem k neznalosti klíčových ekonomických parametrů projektu musí přistoupit ke snižování aktuálních výdajů. Cílem společnosti je dodržení plánovaného rozpočtu, ve kterém počítá, že dva reaktory postaví za 14 miliard liber. Jeden z členů vedení EDF aktuální kroky komentoval: „Nemůžeme si dovolit utrácet peníze den za dnem, týden za týdnem a měsíc za měsícem, aniž bychom jasně věděli, kam to povede.“

Společnost odmítla uvést, kolik zaměstnanců bude propuštěno, s odvoláním na probíhající jednání s odbory. Deník Guardian odhaduje, že půjde o 150 ze současných osmi set pracovníků. EDF uvedla, že budou pokračovat kroky k plánování výstavby, ale přípravné terénní práce jsou zastaveny.

Současný vývoj, kdy EDF odkládá rozhodnutí o investici do Hinkley Point už od konce roku 2012, vyvolává pochybnosti o životaschopnosti projektu a celého britského plánu výstavby nových jaderných elektráren. Robin Teverson, mluvčí Sněmovny lordů pro otázky energetiky uvedl: „Ukazuje se, že zajistit podmínky pro výstavbu první jaderné elektrárny bude velmi obtížné. V průmyslových kruzích roste přesvědčení, že v případě investice ve výši 14 miliard liber není šance postavit více než právě jednu elektrárnu.“

Pochybnosti posílila zpráva o vyjádření ředitele EDF Energy (britská divize koncernu EDF Group) Vincenta de Rivaze, že v případě krachu projektu Hinkley Point odejde ze své pozice a opustí Británii. Podle informací deníku The Times EDF od projektu odstoupí, nepodaří-li se smlouvu s vládou uzavřít během léta.

Více informací:
http://www.guardian.co.uk/environment/2013/apr/23/edf-energy-nuclear-power-station
http://www.thetimes.co.uk/tto/business/industries/utilities/article3756956.ece

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // Foto: Wikimedia Commons