Projekt turecké jaderné elektrárny Sinop s reaktory ATMEA končí

Podle zprávy ekonomického magazínu Nikkei se japonské konsorcium založené za účelem výstavby jaderné elektrárny Sinop v Turecku rozhodlo projekt ukončit. Důvodem pro ukončení přípravných prací je nárůst odhadovaných nákladů projektu – elektrárna se čtyřmi reaktory by podle aktuálního odhadu stála 44 miliard dolarů, což vedlo společnost Mitsubishi Heavy Industries a její partnery k přehodnocení plánu. Jednání o oficiálním ukončení projektu jsou v závěrečné fázi. Hlavními příčinami prodražení projektu jsou zpřísnění bezpečnostních opatření v reakci na havárii ve Fukušimě a oslabení turecké liry.

Podle dohody mezi japonskou a tureckou vládou z roku 2013 mělo konsorcium pod vedením Mitsubishi Heavy Industries postavit elektrárnu se čtyřmi reaktory v lokalitě Sinop  na pobřeží Černého moře. Výstavba měla být zahájena v roce 2017 s předpokládaným spuštěním prvního reaktoru v roce 2023. Společnost Mitsubishi Heavy Industries předložila v červenci 2018 upravený rozpočet projektu, ale nepodařilo se jí dohodnout s tureckou vládou na podmínkách financování ani na ceně dodávané elektřiny.

Projekt v tureckém Sinopu měl být první elektrárnou využívající reaktory ATMEA-1, které dodavatelé nabízejí i v České republice. Referenční projekt pro tento typ reaktoru tak v nejbližších letech nebude k dispozici.

Více informací:
https://asia.nikkei.com/Economy/Japan-to-scrap-Turkey-nuclear-project?fbclid=IwAR1E1VLkj7ksYepPmzqA3NRnO9TczA7a_iHYJeVezQN86Z-xZheO26fooCE

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz