ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Reaktor Indian Point 2 ve Spojených státech ukončil provoz

Reaktor Indian Point 2 ve Spojených státech ukončil provoz

Poslední dubnový den byl po 47 letech provozu definitivně odstaven reaktor Indiana Point 2 ve státě New York. Ukončení provozu druhého bloku elektrárny, která se nachází u řeky Hudson necelých 50 km od centra New York City, předcházela dohoda mezi provozovatelem elektrárny, společností Entergy, a vedením státu New York. O uzavření elektrárny dlouhodobě usiloval guvernér Andrew Cuomo, který jinak provoz jaderných reaktorů na území státu podporuje.

Stát New York se se společností Entergy soudil kvůli platnosti výjimky z pravidel o využívání pobřežních oblastí. V roce 2017 se obě strany sporu dohodly na termínech ukončení provozu elektrárny – blok Indian Point 2 ukončil provoz na konci dubna 2020, třetí blok bude následovat rok poté (první blok elektrárny s nižším výkonem byl odstaven již v roce 1974 po dvanácti letech provozu).

Významným faktorem pro rozhodování společnosti Entergy byla rovněž omezená schopnost elektrárny Indiana Point konkurovat plynovým a obnovitelným zdrojům. Ze stejného důvodu již byly v posledních letech ve Spojených státech odstaveny čtyři další reaktory. Další bloky ve státech New York, New Jersey, Illinoise a Michigan se na trhu drží jen díky státní podpoře ve formě takzvaných Zero Emissions Credits.

Více informací:
https://www.worldnuclearreport.org/Closure-of-47-Year-Old-Indian-Point-Reactor-Near-New-York-City.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies