ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Reaktor Indian Point 3 ve Spojených státech ukončil provoz

Reaktor Indian Point 3 ve Spojených státech ukončil provoz

Poslední dubnový den byl po 45 letech provozu definitivně odstaven reaktor Indiana Point 3 ve státě New York. Ukončení provozu třetího bloku znamená uzavření celé elektrárny, která se nachází u řeky Hudson necelých 50 km od centra New York City. Definitivnímu odstavení posledního bloku předcházela dohoda mezi provozovatelem elektrárny, společností Entergy, a vedením státu New York. O uzavření elektrárny dlouhodobě usiloval guvernér Andrew Cuomo, který jinak provoz jaderných reaktorů na území státu podporuje.

Stát New York se se společností Entergy soudil kvůli platnosti výjimky z pravidel o využívání pobřežních oblastí. V roce 2017 se obě strany sporu dohodly na termínech ukončení provozu elektrárny – blok Indian Point 2 ukončil provoz před rokem, třetí blok následoval na konci letošního dubna (první blok elektrárny s nižším výkonem byl odstaven již v roce 1974 po dvanácti letech provozu).

V posledních letech bylo v elektrárně identifikováno několik problémů, které souvisely s dlouhou dobou provozu. Patrně nejzávažnějším byla koroze přepážek, které zajišťují optimální chlazení jaderného paliva v aktivní zóně reaktoru.  

Významným faktorem pro rozhodování společnosti Entergy byla rovněž omezená schopnost elektrárny Indiana Point konkurovat plynovým a obnovitelným zdrojům. Ze stejného důvodu již byly v posledních letech ve Spojených státech odstaveny čtyři další reaktory. Další bloky ve státech New York, New Jersey, Illinois a Michigan se na trhu drží jen díky státní podpoře ve formě takzvaných Zero Emissions Credits.

Více informací:
https://www.worldnuclearreport.org/End-of-Nuclear-Generation-at-Indian-Point-50-km-from-Manhattan-New-York.html

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto:  Wikimedia Commons

Karel Polanecký
Karel Polanecký
Od poloviny devadesátých let spolupracoval na řadě projektů v oblasti energetiky a klimatu pro různé nevládní organizace i komerční firmy. Dlouhodobě spolupracuje s programem Energie Hnutí DUHA (koordinace projektů úspor energie, zapojení do kampaní). V letech 2007 a 2008 pracoval jako vedoucí energetických a klimatických kampaní Greenpeace Slovensko. Jako autor nebo editor se podílel na vzniku řady publikací s tématem energetiky a klimatu.

Další články autora:


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies