ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Uzavření reaktoru Duane Arnold ve Spojených státech urychlila větrná kalamita

Uzavření reaktoru Duane Arnold ve Spojených státech urychlila větrná kalamita

Společnost NextEra Energy Resources, která provozuje jadernou elektrárnu Duane Arnold v americkém státě Iowa, oznámila na konci srpna rozhodnutí o trvalém odstavení reaktoru. Původní termín definitivního odstavení bloku byl plánován na konec října, 10. srpna ale došlo k vynucenému přerušení provozu v důsledku silného větru, který mimo jiné poškodil chladící věže elektrárny. Vedení NextEra Energy Resources vyhodnotilo náklady na opravu jako příliš vysoké a rozhodlo se neuvádět reaktor opětovně do provozu.

Varný reaktor s výkonem 622 MW dodaný společností General Electric (stejný typ jako v elektrárně Fukušima Daiiči) byl jediným komerčním jaderným zdrojem ve státě Iowa. Reaktor Duane Arnold byl uveden do provozu v roce 1974. V roce 2010 jeho provozovatel získal povolení k provozu do roku 2034. Uzavření elektrárny v říjnu 2020 bylo oznámeno v červenci 2018 jako důsledek vyjednávání o výkupních cenách elektřiny.

Duane Arnold je druhým jaderným blokem, který byl ve Spojených státech v letošním roce definitivně odstaven – reaktor Indiana Point 2 ve státě New York ukončil provoz na konci dubna. Řada starších jaderných bloků ve Spojených státech nemůže kvůli vysokým nákladům na provoz a údržbu konkurovat levnějším zdrojům. Jejich provoz je podmíněn fungováním podpůrných dotačních mechanismů.

Více informací:
https://www.worldnuclearreport.org/Storm-Damage-Prompts-Early-Closure-of-Duane-Arnold-Nuclear-Reactor-in-the-U-S.html

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: NRC


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies