Uzavření reaktoru Duane Arnold ve Spojených státech urychlila větrná kalamita

Společnost NextEra Energy Resources, která provozuje jadernou elektrárnu Duane Arnold v americkém státě Iowa, oznámila na konci srpna rozhodnutí o trvalém odstavení reaktoru. Původní termín definitivního odstavení bloku byl plánován na konec října, 10. srpna ale došlo k vynucenému přerušení provozu v důsledku silného větru, který mimo jiné poškodil chladící věže elektrárny. Vedení NextEra Energy Resources vyhodnotilo náklady na opravu jako příliš vysoké a rozhodlo se neuvádět reaktor opětovně do provozu.

Varný reaktor s výkonem 622 MW dodaný společností General Electric (stejný typ jako v elektrárně Fukušima Daiiči) byl jediným komerčním jaderným zdrojem ve státě Iowa. Reaktor Duane Arnold byl uveden do provozu v roce 1974. V roce 2010 jeho provozovatel získal povolení k provozu do roku 2034. Uzavření elektrárny v říjnu 2020 bylo oznámeno v červenci 2018 jako důsledek vyjednávání o výkupních cenách elektřiny.

Duane Arnold je druhým jaderným blokem, který byl ve Spojených státech v letošním roce definitivně odstaven – reaktor Indiana Point 2 ve státě New York ukončil provoz na konci dubna. Řada starších jaderných bloků ve Spojených státech nemůže kvůli vysokým nákladům na provoz a údržbu konkurovat levnějším zdrojům. Jejich provoz je podmíněn fungováním podpůrných dotačních mechanismů.

Více informací:
https://www.worldnuclearreport.org/Storm-Damage-Prompts-Early-Closure-of-Duane-Arnold-Nuclear-Reactor-in-the-U-S.html

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: NRC