ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Rosatom uvažuje o redukci plánu na výstavbu jaderné elektrárny Kaliningrad

Agentury Interfax a Reuters přinesly minulý týden informace o změně záměru ruské státní společnosti Rosatom v případě projektu jaderné elektrárny Kaliningrad. Podle jejich informací zvažuje Rosatom možnost, že elektrárna bude vybavena reaktory o menším výkonu, než odpovídá původnímu projektu. Vzhledem k tomu, že elektrárna se již od začátku roku 2012 staví, vyvolávají úvahy o zásadní změně projektu pochybnosti o jeho životaschopnosti. Hlavním důvodem je skutečnost, že Rosatom v současnosti jiné reaktory než VVER 1200 původně navržené pro Kaliningrad prakticky nestaví.

Podle komentátorů ruských médií zveřejněné informace naznačují, že strategii Rosatomu sehnat pro kaliningradskou elektrárnu investory a odbyt v zemích Evropské unie se nedaří naplnit. Projektovaná výstavba dvou reaktorů VVER 1200 v celkové odhadované ceně 6 miliard eur se tak stává rizikovou investicí.

Kaliningrad se sice nachází v geografické blízkosti zemí EU, ale průzkum poptávky neukazuje, že by bylo možné významnou část produkce do těchto zemí dlouhodobě exportovat. Ekonomickou bilanci pak zhoršuje i nutnost investovat do nových vedení pro přenos elektřiny do okolních zemí.

Zásadní změna projektu by ovšem vyžadovala nové schvalovací řízení, včetně přeshraničního posouzení dopadů na životní prostředí, což by výstavbu významně prodloužilo. Mluvčí ruských ekologických organizací Vladimir Slivjak soudí, že úvahy Rosatomu o reaktorech s menším výkonem znamenají faktický konec původního projektu. Jaderná elektrárna Kaliningrad v podobě, v níž byla dosud představována, je podle Slivjaka „mrtvá, nebo aspoň ve stadiu klinické smrti.“

Vice informací:

http://ru.reuters.com/article/businessNews/idRUMSE94M04220130523

http://www.gazeta.ru/comments/2013/05/24_a_5335561.shtml

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies