ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Ruský účastník temelínského tendru má doma problémy

Ředitel ruské společnosti Rosatom Sergej Kirijenko po únorové návštěvě staveniště jaderné elektrárny Novovoroněž 2 uvedl, že první reaktor bude oproti původnímu plánu spuštěn o dva roky později. V případě druhého bloku dochází ke tříletému zpoždění. První reaktor, který měl být uveden do provozu letos, tak má být spuštěn v roce 2014, druhý blok v roce 2016.

Kirijenko popřel informace, že výstavba obou reaktorů bude zastavena kvůli nedostatku financí. Původní plán vystavět první blok za čtyři roky se ovšem ukázal jako přehnaně optimistický.

Exportní divize Rosatomu (Atomstrojexport) se v konsorciu se Škodou JS účastní výběrového řízení na výstavbu nových bloků v Temelíně. Výstavba nových bloků v elektrárně Novovoroněž tak slouží do určité míry jako referenční projekt. Rozdíl je v tom, že v temelínském tendru Atomstrojexport nabízí reaktor typu MIR 1200, který dosud nikde nestaví. Vychází ovšem z koncepce reaktoru AES-2006, který se staví právě v Novovoroněži. Podle Kirijenka se náklady na výstavbu dvou bloků novovoroněžské elektrárny vyšplhají na 240 miliard rublů (152 miliard korun).

Podrobnější informace.

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikipedia


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies