Síkela ve stopách Havlíčka: stálý výbor pro nové reaktory i tajení informací

Vláda na svém jednání 29. června 2022 měla prodiskutovat a přijmout návrh aktualizace Statutu Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR.  Má tak dojít k obnovení práce výboru, jehož předsedou již nově nebude premiér, ale ministr průmyslu a obchodu.  Ministr Jozef Síkela v nastavení priorit v energetice prakticky navazuje na svého předchůdce v úřadu Karla Havlíčka, neboť i nadále chybí podobný koordinační orgán pro řešení energetické krize a celkové transformace sektoru. Podobně jako v minulosti se ministerstvo průmyslu staví k transparentnosti informací o chystaném novém reaktoru v Dukovanech. Informace z jednání výboru mají být nadále neveřejné. Úřad také odmítá zveřejnit ekonomické podklady týkající se přípravy výstavby nových jaderných reaktorů, které již dříve přijal stálý výbor.

Potýkáme se s aktuální energetickou krizí v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině, současně začínáme čelit rostoucím dopadům globálního klimatického rozvratu. Řešení je společné – co nejrychlejší ukončení spalování fosilních paliv.  K tomu potřebujeme transformovat celou energetiku i hospodářství napříč jednotlivými sektory. Pomoci nám může také chystaný evropský balík opatření REPowerEU i již dříve navržená evropská ekologická transformace cestou konkrétních opatření v balíčku „Fit for 55“.

Česká státní správa je však dlouhodobě zatížená úzce rezortními přístupy, proto dobře fungující mezirezortní orgán se zastoupením politických parlamentních stran a příslušným mandátem by mohl být nástrojem, jak potřebné změny realizovat. Obnovení práce Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů usvědčuje nového ministra z pokračování orientace jen na úzký segment rozvoje jaderné energetiky.

Podle návrhu aktualizace Statutu Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR má být zachováno ustanovení (článek 5, odstavec 5): „Výstupy výboru jsou považovány za nové a doporučující informace pro přípravu rozhodnutí vlády“.  To umožní ministerstvu i nadále odmítat zpřístupnění informací podle zákona č. 106/99 o svobodném přístupu k informacím.  

Přestože vláda již dávno rozhodla, odmítá MPO zveřejnit ekonomické podklady týkající se přípravy výstavby nových jaderných reaktorů, navzdory rozsudku Městského soudu v Praze, který potvrdil, že utajování „Analýzy investorských modelů výstavby nového jaderného zdroje“ a „Postupu přípravy a realizace nových jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín“ nemělo oporu v zákoně [3].  Calla vůči obstrukčnímu postupu MPO podala odvolání.

Edvard Sequens z Cally řekl: “Prioritní zaměření ministerstva průmyslu na nový jaderný reaktor v Dukovanech, který by mohl být spuštěn nejdříve v roce 2040, nám nezajistí naši energetickou nezávislost na agresivním Rusku a ani nám nepomůže v klimatické krizi. Jde zároveň o ekonomicky i bezpečnostně problematické řešení. Potřebujeme realističtější plán zajišťující využití dostupných potenciálů obnovitelných zdrojů energie, zateplování budov nebo energeticky efektivních technologií.”

*****

(c) Tisková zpráva Cally - Sdružení pro záchranu prostředí

Další informace může doplnit:
Ing. Edvard Sequens, Calla - tel.: 602 282 399, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.