Síkelovo atomové tajemství

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela potvrdil rozhodnutí svého úřadu utajit podklady týkající se přípravy výstavby nových jaderných reaktorů v Česku, o které opakovaně požádala Calla – Sdružení pro záchranu prostředí. Městský soud v Praze přitom již jednou rozhodl, že odmítnutí zpřístupnění těchto požadovaných dokumentů bylo nezákonné. Urputná snaha ministerstva skrýt informace cestou porušování zákona o svobodném přístupu k informacím nahrává spekulacím o nesmyslně podhodnocených ekonomických předpokladech, na základě kterých o novém reaktoru v Dukovanech rozhodla Babišova vláda.

Jde o dokumenty - Analýza investorských modelů výstavby nového jaderného zdroje a Postup přípravy a realizace nových jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín.  Byly součástí podkladů pro jednání vlády z 8. července 2019, která rozhodla a vybrala konkrétní model přípravy jaderného zdroje. Tím ztratilo smysl formální odmítání poskytnout oba dokumenty z důvodu „nové informace, která vznikla při přípravě rozhodnutí povinného subjektu“.  Ministerstvo nyní kreativně tvrdí, že k finálnímu rozhodnutí vlády dojde až v roce 2029, kdy by měla začít stavba nového reaktoru.

Skutečným důvodem jednání ministerstva průmyslu je skrýt rizika dopadů investice do nového reaktoru na peněženky daňových poplatníků a spotřebitelů elektřiny, protože je známo, s jak nereálnými předpoklady o investičních nákladech nebo době stavby představitelé vlády ovlivňovali veřejné mínění.  Odhad nákladů na výstavbu (bez finančních nákladů) na úrovni 4500 - 5000 €/kW je nesmyslný. Projekty, které staví EDF nebo Westinghouse, se již dostaly na dvojnásobnou úroveň přesahující  9 000 €/kW [EDF zveřejnila navýšení ceny jaderné elektrárny Hinkley Point na 25 až 26 miliard liber, Cena výstavby dvou bloků jaderné elektrárny Vogtle překročila 30 miliard dolarů].

Edvard Sequens, energetický konzultant Cally - Sdružení pro záchranu prostředí řekl: „Nečekali jsme, že i po volbách se budeme na ministerstvu průmyslu setkávat s takovou mírou netransparentnosti a odmítáním poskytnout informace, které by měly být veřejné. U stavby nového jaderného reaktoru, která bude největší v moderních dějinách Česka a má svůj korupční potenciál, by plná otevřenost měla být prioritou.“

*****

(c) Tisková zpráva Cally - Sdružení pro záchranu prostředí

Další informace může doplnit:
Edvard Sequens, energetický konzultant Calla - tel.: 602 282 399, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.