Smlouvy pro elektrárnu Hinkley Point zatím nebudou schváleny

Zástupci rozpočtového výbor britského parlamentu pochybují, že by schválili smlouvu mezi britskou vládou a francouzskou státní společností EDF o výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C před květnovými volbami. Souhlas rozpočtového výboru je nezbytný, neboť podpis smlouvy, která obsahuje státní garance, se týká veřejných rozpočtů. 

Přestože hlavní sporný bod smlouvy, kterým je garantovaná cena dodávané elektřiny, již EDF s britskou vládou dojednala, finální smlouva zatím nebyla podepsána. EDF aktuálně pracuje na jejím dokončení, ke kterému bude třeba ještě odsouhlasit definitivní podobu kontraktu s čínskými investory. Ti mají zajistit polovinu potřebného kapitálu, ale situaci komplikuje jejich vzájemná konkurence na čínském trhu a přetahování o úroveň podílu v britském projektu. EDF věří, že bude mít všechny smlouvy připravené k podpisu do konce března. Rozpočtový výbor a Národní auditorský úřad je ovšem nestihnou posoudit před volbami, které v Británii proběhnou 7. května.

Diskuse nad garantovanou cenou, kterou britská vláda přislíbila EDF (92,5 liber za megawatthodinu po dobu 35 let), v britském parlamentu neutichají. Labouristický poslanec Paul Flynn položil během parlamentního slyšení zástupci ministerstva financí Nicholasi Macphersonovi následující otázku: „V době, kdy klesají ceny paliv, jste schválili garantovanou cenu 92,5 liber za megawatthodinu, což je dvojnásobek dnešní sazby. To má být smysluplné plánování?“

Více informací:
http://www.ft.com

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons