Společnost EDF odložila rozhodnutí o výstavbě reaktoru v Británii
Francouzská energetická společnost EDF, která má podle dohody s britskou vládou postavit dva reaktory EPR v jaderné elektrárně Hinkley Point, odložila definitivní rozhodnutí o investici do výstavby. V říjnu 2013 po vyřešení sporných bodů se zástupci britské vlády oznámilo vedení EDF, že o zakázce za 16 miliard liber rozhodne s konečnou platností do letošního července. Podle aktuálních informací bylo rozhodnutí odloženo do podzimu.
Příčinou odkladu je probíhající šetření Evropské komise, která posuzuje, nakolik se garance minimální výkupní ceny pro elektřinu vyrobenou v elektrárně dostává do rozporu s evropskými pravidly hospodářské soutěže pro státní pomoc firmám. Právě na garanci minimální výkupní ceny na úrovni dvojnásobku aktuální tržní hodnoty se shodla EDF s britskou vládou. Výsledek šetření Evropské komise lze očekávat v podzimních měsících. Bez jeho znalosti nechce vedení EDF o britské elektrárně rozhodovat.
Zveřejněný dokument z ledna tohoto roku ukazuje, že Evropská komise se staví k britskému dotačnímu systému garantovaných výkupních cen pro elektřinu z jaderných elektráren kriticky. Podle propočtu Komise by mohla poskytnutá dotace za třicet let provozu dosáhnout 17 miliard liber, což je víc než celá investice.
Významným faktorem pro ekonomiku projektu, ale i pro šetření Evropské komise, bude výsledek stávající britské debaty o zmrazení sazby uhlíkové daně, která měla podle původního návrhu meziročně narůstat. Nižší uhlíková daň znamená nižší cenu elektřiny a nezbytnost vyšší přímé dotace do projektů typu Hinkley Point. EDF se pokouší přesvědčit britskou vládu, aby od nárůstu sazby uhlíkové daně neupouštěla.
Společnost EDF staví jeden reaktor EPR ve francouzském Flamanville, kde projekt čelí zpožděním oproti původnímu harmonogramu a nárůstu rozpočtu.
Více informací:
http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/energy/10688788/EDF-to-miss-its-own-deadline-for-Hinkley-Point-nuclear-decision-as-EC-state-aid-investigation-drags-on.html
*****
(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // foto: Wikimedia Commons