ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Sporné svary ve Flamanville bude patrně nutné předělat

Podle doporučení technického oddělení francouzského jaderného dozoru (IRSN) by EDF měla předělat i obtížně přístupné svary na potrubí sekundárního okruhu. Konečné rozhodnutí bude na vedení jaderného dozoru (ASN), které ovšem ve většině případů doporučení IRSN respektuje. Stejné doporučení dostal ASN od skupiny nezávislých expertů. Naopak EDF se nadále snaží jaderný dozor přesvědčit o tom, že svary jsou vyhovující.

Nevyhovující kvalitu svarů zjistili inspektoři jaderného dozoru na jaře 2018. V červenci EDF oznámila, že bude potřeba předělat 53 svarů, což znamenalo odklad zavážení paliva  na konec roku 2019 a spuštění na první polovinu roku 2020. Zároveň bylo oznámeno další navýšení ceny projektu na 10,9 miliard eur (bez započtení finančních nákladů). Rozpočet při zahájení výstavby počítal s náklady 3,3 miliardy eur.

Problém se svary na obtížně přístupných místech byl zveřejněn v lednu 2019. Konkrétně jde o osm svarů na potrubí sekundárního okruhu při průchodu stavební konstrukcí kontejnmentu. Stanovisko k nezbytnosti jejich předělání má vydat ASN nejpozději v červnu. Z lednových vyjádření ASN je přitom zřejmé, že v případě předělávání nepřístupných svarů dojde k dalšímu posunu harmonogramu výstavby. EDF zveřejní nový harmonogram po rozhodnutí ASN. Podle původních plánů měl být reaktor spuštěn v roce 2013.

V případě nutnosti předělání nepřístupných svarů lze očekávat další navýšení ceny reaktoru v řádu stovek milionů eur a zpoždění přibližně o rok.

Více informací:
https://uk.reuters.com/article/edf-flamanville/update-3-edf-should-fix-faulty-weldings-at-nuclear-plant-french-regulator-idUKL8N21T3ED
https://www.liberation.fr/france/2019/04/11/l-epr-de-flamanville-risque-d-accuser-un-nouveau-retard-catastrophique-pour-edf_1720782

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies