ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Spuštění finské jaderné elektrárny Hanhikivi se odkládá o čtyři roky

Toni Hemminki generální ředitel společnosti Fennovoima, které je investorem výstavby reaktoru ve finském Hanhikivi, oznámil začátkem února aktuální odhad spuštění na rok 2028. Podle jeho vyjádření probíhá v současné době úprava harmonogramu, která bude potvrzena během prvního čtvrtletí. Zahájení výstavby v roce 2021 a spuštění reaktoru v roce 2028 pokládá za realistické. Podle původního plánu měl být reaktor spuštěn v roce 2024.

Podle smlouvy z roku 2013 má ruská společnost Rosatom postavit v Hanhikivi jeden reaktor AES-2006 s výkonem 1200 MW. Rosatom zároveň vlastní 34 % podíl v konsorciu Fennovoima. Podle posledních odhadů má reaktor stát 7 miliard eur. Dodavatelský plán Rosatomu, který zahrnuje aktuální průtahy s vydáním stavebního povolení obdržela Fennovoima před koncem roku 2018.

Podle vyjádření představitelů Rosatomu stojí za zpožděním potřeba vyhovět požadavkům finského jaderného dozoru. Zároveň jsou přesvědčeni, že splnění těchto požadavků v přípravné fázi bude působit jako prevence časových skluzů během samotné výstavby.

Více informací:
https://www.montelnews.com/en/story/2028-start-realistic-for-12-gw-hanhikivi-1-reactor--ceo/977706?fbclid=IwAR2JHRHf-5jsDe0t7DA-eQD9FwbBsw5Qes9z14Zk7fQ7CXKaD6g863QuyNQ

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies