Státní inspekce očekává další skluz a zdražení v americké JE Vogtle

Dvojice státních inspektorů pověřených státem Georgia dohledem nad výstavbou jaderné elektrárny Vogtle zveřejnila před koncem roku svůj odhad, že v projektu dojde k dalšímu skluzu. Oba zároveň kritizovali nedostatek informací k dlouhodobému plánu výstavby, ale navzdory problémům doporučili v projektu pokračovat.

Inspektor William Jacobs uvedl: „Ekonomické analýzy stále ukazují, že projekt bude ziskový. Výsledný zisk se snižuje protahováním harmonogramu výstavby a růstem investičních nákladů, ale podle mého názoru zůstává projekt technicky i ekonomicky životaschopný.“ Jeho kolega Steven Roetger doplnil, že podle jeho odhadu bude dosavadní skluz 21 měsíců prodloužen o další rok.

Během zasedání Výboru pro veřejné služby (PSC – Public Service Commission) vyjádřil Steven Roetger výrazné znepokojení nad tím, že neexistuje dlouhodobý plán výstavby odsouhlasený investorem (společností Georgia Power) i hlavními dodavateli (společnosti Westinghouse a CB&I). Bez tohoto plánu se podle Roetgera prakticky nedá určit rozsah skluzu ve výstavbě ani riziko navýšení plateb pro zákazníky.

Steven Roetger označil absenci dlouhodobého plánu za „nerozumnou“, čímž se dotkl citlivého bodu. Georgia Power totiž může promítnout zvýšení nákladů do ceny elektřiny pouze se souhlasem výboru PSC, jehož je Roetger členem. Podle ustálených pravidel PSC souhlas vydává v případě, že jsou zvýšené náklady posouzeny jako „rozumné“. Z vyjádření inspektorů tak vyplývá, že podle jejich názoru by navýšení nákladů neměli platit zákazníci, ale Georgia Power.
Společnost Georgia Power již v roce 2013 žádala PSC o promítnutí části navýšení nákladů ve výši 700 milionů dolarů do ceny elektřiny. Výbor se ale shodl, že všechny žádosti vyřídí najednou až před uvedením prvního reaktoru do provozu.

Georgia Power s vyjádřením inspektorů nesouhlasí a deklaruje, že se výstavba obejde bez dalšího skluzu.  Z absence dlouhodobého plánu výstavby pak viní dodavatelské firmy a svoji snahu o odsouhlasení plánu označuje za „rozumnou“. Georgia Power se s oběma dodavateli soudí o úhradu dosavadního navýšení nákladů, tedy zhruba o miliardu dolarů.

Výstavba jaderné elektrárny Vogtle byla zahájena v roce 2013 jako první projekt nových reaktorů ve Spojených státech od konce sedmdesátých let. Spuštění prvního reaktoru bylo zatím posunuto z dubna 2016 na prosinec 2017. Rozpočet projektu na výstavbu dvou reaktorů v elektrárně Vogtle zatím narostl ze 14,1 na 15,5 miliard dolarů. Zákazníci Georgia Power, kterých je 2,4 milionu, v současnosti platí na uhrazení nákladů projektu v průměru 10 dolarů měsíčně.

Více informací:

http://wabe.org/post/growing-concern-further-delay-and-cost-vogtle-nuclear-expansion?utm_referrer=http%3A//m.wabe.org/%3Futm_referrer%3Dhttp%253A%252F%252Ft.co%252Fy9L3yIpB6T%23mobile/67917

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // obrázek: Wikimedia Common