Švédsko: jaderná energie by mohla být téměř dvakrát dražší, než vláda očekávala

Švédská vláda ohlásila záměr vystavět v zemi deset nových jaderných reaktorů. Nejnovější hodnocení švédské energetické společnosti Vattenfall však ukazuje, že nová jaderná energetika by mohla být téměř dvakrát dražší, než uváděly odhady Švédské energetické agentury, což by si mohlo vyžádat mnohamiliardovou podporu vlády. Vattenfall přitom dříve uváděla, že nové jaderné elektrárny budou stavěny pouze na tržním základě.

Prognózy Švédské energetické agentury vycházejí z toho, že elektřina z nových jaderných elektráren by měla stát 55-60 öre za kilowatthodinu (1,2-1,3 Kč/kWh). Pro srovnání, větrná energie na pevnině stojí 35 öre (0,7 Kč/kWh).

Vattenfall obdržel informace o cenách od několika dodavatelů velkých i menších tzv. reaktorů SMR. Celkovým závěrem jsou náklady ve výši 90-112 öre za kilowatthodinu (2-2,4 Kč/kWh). To je téměř dvakrát více než v předchozím hodnocení. Společnost Vattenfall se domnívá, že tato úroveň se týká především prvního velkého reaktoru, kde úspory z rozsahu cenu nesnižují.

"Pokud bude jaderná energie stát jednu (švédskou) korunu za kilowatthodinu, nevypadá to, že by se vůbec nějaká nová jaderná elektrárna stavěla," říká Martin Johansson, vedoucí oddělení Švédské energetické agentury a dodal: "Je nezbytné, aby se do toho vložil stát."

Vládní koaliční dohoda oznámila úvěrové záruky na nové jaderné elektrárny ve výši 400 miliard SEK (870 mld. Kč). Nyní vláda i Vattenfall tvrdí, že to nebude stačit. Je zapotřebí ještě větší podpory nebo dotací. "Je nezbytné, aby vláda vstoupila do hry a sdílela s námi riziko," říká Desireé Comstedtová, vedoucí oddělení rozvoje jaderné energetiky společnosti Vattenfall.

Pokud se má do roku 2035 postavit ekvivalent dvou velkých jaderných reaktorů, jak doporučuje vláda, bude třeba zhruba 4-5 miliard švédských korun (8,7-10 mld. Kč) na reaktor a rok na dotacích. Pokud do roku 2045 přistoupíme k výstavbě deseti nových reaktorů, jak chce vláda, může být dotace nižší, protože se očekává, že cena za jeden reaktor bude klesat s tím, jak se jich bude stavět více - to platí ještě více pro menší reaktory SMR. Podle Švédské energetické agentury mohou být i tak zapotřebí celkem stovky miliard.

Zdroj:
SVT Nyheter, 16. 1. 2024, https://www.svt.se/nyheter/inrikes/karnkraften-kan-bli-nara-dubbelt-sa-dyr-som-regeringen-trott 

*****

(c) Edvard Sequens, Temelin.cz // Foto:  švédská jaderná elektrárna Barsebäck - Wikimedia Commons