Švédský reaktor Ringhals 1 skončil – především z ekonomických důvodů

Na přelomu roku oznámila švédská energetická společnost Vattenfall ukončení provozu prvního bloku v jaderné elektrárně Ringhals v blízkosti Göteborgu. Varný reaktor o výkonu 880 MW byl uveden do provozu v říjnu roku 1974 a byl provozován 46 let.

Definitivní ukončení provozu reaktoru Ringhals 1 je v souladu se švédským plánem postupného útlumu jaderných elektráren z roku 2016. Na začátku roku 2020 opoziční poslanci iniciovali hlasování o prodloužení provozu, návrh ovšem těsně neprošel. Návrh opozičních poslanců ovšem především nebyl v souladu se záměrem provozovatele. Firma Vattenfall se rozhodla reaktor uzavřít především z technických a ekonomických důvodů. Investice potřebné pro dosažení požadované úrovně bezpečnosti byly vyhodnoceny jako příliš vysoké. Úpravy by musely být natolik významné, že by vyžadovaly nové povolovací řízení.

Na konci roku 2019 se ředitel výrobní divize Vattenfallu Torbjorn Wahlborg vyjádřil, že firma nikdy neměla v úmyslu provozovat první dva bloky elektrárny Ringhals déle než do poloviny dvacátých let (reaktor Ringhals 2 byl uzavřen před rokem). Pro rychlejší odstavení se firma rozhodla, protože v důsledku růstu obnovitelných zdrojů měla potíže s uplatněním elektřiny na trhu.

Naopak novější reaktory Ringhals 3 a 4 hodlá firma provozovat až do začátku čtyřicátých let.

Více informací:
https://www.worldnuclearreport.org/Permanent-Closure-of-Swedish-Reactor-Ringhals-1.html

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Vattenfall