ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Švédský reaktor Ringhals 1 skončil – především z ekonomických důvodů

Švédský reaktor Ringhals 1 skončil – především z ekonomických důvodů

Na přelomu roku oznámila švédská energetická společnost Vattenfall ukončení provozu prvního bloku v jaderné elektrárně Ringhals v blízkosti Göteborgu. Varný reaktor o výkonu 880 MW byl uveden do provozu v říjnu roku 1974 a byl provozován 46 let.

Definitivní ukončení provozu reaktoru Ringhals 1 je v souladu se švédským plánem postupného útlumu jaderných elektráren z roku 2016. Na začátku roku 2020 opoziční poslanci iniciovali hlasování o prodloužení provozu, návrh ovšem těsně neprošel. Návrh opozičních poslanců ovšem především nebyl v souladu se záměrem provozovatele. Firma Vattenfall se rozhodla reaktor uzavřít především z technických a ekonomických důvodů. Investice potřebné pro dosažení požadované úrovně bezpečnosti byly vyhodnoceny jako příliš vysoké. Úpravy by musely být natolik významné, že by vyžadovaly nové povolovací řízení.

Na konci roku 2019 se ředitel výrobní divize Vattenfallu Torbjorn Wahlborg vyjádřil, že firma nikdy neměla v úmyslu provozovat první dva bloky elektrárny Ringhals déle než do poloviny dvacátých let (reaktor Ringhals 2 byl uzavřen před rokem). Pro rychlejší odstavení se firma rozhodla, protože v důsledku růstu obnovitelných zdrojů měla potíže s uplatněním elektřiny na trhu.

Naopak novější reaktory Ringhals 3 a 4 hodlá firma provozovat až do začátku čtyřicátých let.

Více informací:
https://www.worldnuclearreport.org/Permanent-Closure-of-Swedish-Reactor-Ringhals-1.html

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Vattenfall

Karel Polanecký
Karel Polanecký
Od poloviny devadesátých let spolupracoval na řadě projektů v oblasti energetiky a klimatu pro různé nevládní organizace i komerční firmy. Dlouhodobě spolupracuje s programem Energie Hnutí DUHA (koordinace projektů úspor energie, zapojení do kampaní). V letech 2007 a 2008 pracoval jako vedoucí energetických a klimatických kampaní Greenpeace Slovensko. Jako autor nebo editor se podílel na vzniku řady publikací s tématem energetiky a klimatu.

Další články autora:


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies