ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Také Španělé dali vale britskému jadernému programu

Španělská energetická společnost Iberdrola, která podniká i na britských ostrovech, kde vlastní firmu Scottish Power, upustila od plánu investovat miliardy liber do výstavby nových jaderných reaktorů. Jedná se o další úder pro deklarovanou britskou jadernou renesanci, která se ještě před svým startem sotva drží na nohou.

Rozhodnutí společnosti Iberdrola znamená, že dvě ze tří konsorcií, která měla v Británii stavět jaderné elektrárny se prakticky rozpadla. Britská vláda spoléhala na to, že trojice společných podniků s účastí silných energetických firem zajistí výstavbu dvanácti reaktorů, které do dvaceti let pokryjí pětinu produkce elektřiny.

V současnosti zůstává pohromadě pouze konsorcium společností EDF a Centrica, které vyjednává s vládou o garanci výkupních cen elektřiny pro dva nové reaktory v elektrárně Hinkley Point. V případě dohody je konsorcium připraveno do výstavby zmíněných dvou reaktorů investovat 14 miliard liber.

Ekonomické důvody vedly k tomu, že druhá dvě konsorcia, Horizon a NuGen, od svých plánů upustila. Původním záměrem konsorcia Horizon bylo vybudování šesti reaktorů, ovšem oba partneři, německé koncerny RWE a E.on, od něj upustili. Celý podnik je nyní na prodej, zájemci mohou nabídky předkládat do konce tohoto týdne.

Konsorcium NuGen vytvořily společnosti Iberdrola, Scottish & Southern Energy (SSE) a franouzská  GDF Suez se záměrem postavit nové reaktory u Sellafieldu. SSE z konsorcia vystoupila v loňském roce. Iberdrola patrně pod tlakem ekonomických potíží, kterým čelí ve Španělsku, nyní oznámila GDF Suez, že ve společném podniku nemůže pokračovat. Zástupci společností odmítli rozhodnutí Iberdroly komentovat, ale není pravděpodobné, že by GDF Suez zvládla financovat projekt samostatně.

Více informací: http://www.thesundaytimes.co.uk/sto/business/energy_and_environment/article1136794.ece

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: archiv Calla


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies