ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Termín spuštění finského Olkiluoto nezná ani její majitel

Společnost Teollisuuden Voima (TVO), která je investorem výstavby jaderné elektrárny Olkiluoto ve Finsku, oproti očekávání nezveřejní v únoru nový odhad termínu zahájení provozu. Podle vyjádření zástupců TVO nedostala společnost od generálního dodavatele, konsorcia Areva-Siemens, aktualizovaný plán jednotlivých kroků, které mají vést k dokončení projektu. Právě na upřesnění přehledu opatření, která mají vyřešit problematické body a jsou v kompetenci dodavatelů, závisí nový plán dokončení a spuštění elektrárny.

Potíže v komunikaci mezi TVO jako investorem a dodavatelským konsorciem Areva-Siemens patrně souvisejí se soudním sporem, který spolu tyto subjekty vedou. Předmětem sporu je, která strana zavinila nenaplnění původní smlouvy, podle níž mělo konsorcium postavit elektrárnu za 3,2 miliardy eur. Poslední odhad celkové ceny se pohybuje kolem 8,5 miliardy eur a obě strany se snaží na partnerovi vysoudit miliardové částky ke snížení ztráty.

Podle původního plánu měla být elektrárna připojena k síti v roce 2009, po necelých pěti letech výstavby. Po dalších pěti letech ovšem dodavatel ani investor nemají jasno v termínu dokončení. Záměr konceptu reaktorů 3. generace, tedy dosáhnout konkurenceschopnosti rychlou výstavbou relativně levných elektráren, ve finském případě evidentně selhal.

Více informací:  
http://www.tvo.fi/news/190

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.,cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies