ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Westinghouse končí s vývojem malých reaktorů

Společnost Westinghouse se rozhodla ukončit vývoj reaktorů malého výkonu, do kterého v uplynulých deseti letech investovala několik milionů dolarů. Generální ředitel Westinghouse Danny Roderick uvedl, že firma chce soustředit svoje kapacity na dodávky reaktorů AP1000, které se aktuálně stavějí v Číně a Spojených státech. Se stejným reaktorem se Westinghouse přihlásil do tendru na výstavbu dvou nových bloků v Temelíně.

Jako zdůvodnění pro ukončení vývoje malých reaktorů (označovaných zkratkou SMR podle Small Modular Reactor) Danny Roderick uvedl: „Pokud jde o SMR, tak nevidím problém ve stupni technologického vývoje, ale v tom, že pro tento typ reaktoru nemáme žádné zákazníky. Nejhorší, co bychom mohli udělat, by byla nabídka produktu předtím, než o něj trh projeví zájem.“

Westinghouse na rozdíl od dvou konkurenčních firem neuspěl s žádostí o dotaci na vývoj malého reaktoru u amerického ministerstva energetiky. Investice do vývoje a výstavby malého reaktoru SMR je podle Rodericka bez dotací těžko ekonomicky zdůvodnitelná. Odhaduje, že investované peníze by se vrátily jen za podmínky, že by firma dodala 30 až 50 reaktorů.

Roderick nevylučuje, že se Westinghouse k projektu malých reaktorů v budoucnu vrátí. V současné době ovšem dává Westinghouse větší prioritu projektům s lepšími ekonomickými vyhlídkami. Konkrétně hodlá firma ztrojnásobit kapacitu vyčleněnou na služby spojené s vyřazováním a likvidací jaderných elektráren. V této oblasti vidí vedení Westinghouse zakázky ve výši miliardy dolarů za rok.

Více informací:
http://www.post-gazette.com/business/2014/02/02/Westinghouse-backs-off-small-nuclear-plants/stories/201402020074#ixzz2uFkFQzyf

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.,cz // foto: Westinghouse


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies