Francouzské jaderné elektrárny přehřívají místní řeky

Francouzské jaderné elektrárny v souvislosti s aktuální energetickou krizí překračují  ekologické limity. Místní jaderná zařízení totiž vrací do místních řek, trpící nedostatkem vody,  již delší dobu teplejší vodu než je povoleno – to by mohlo ohrozit populaci ryb v nich. Výjimka platí od 6. srpna do 11. září. Francouzská média píší o tom, že díky vypouštění teplejší vody z elektráren se voda může oteplit natolik, že nebude možné již jaderné reaktory touto vodou chladit. Některé reaktory již svůj výkon omezily.

Francouzské jaderné elektrárny využívají vodu z řek pro chlazení svých reaktorů a použitou vodu opět vrací zpět do řek. Pět francouzských elektráren nyní dostalo na omezenou dobu výjimku a smí po dobu několika týdnů do řek vracet teplejší vodu, než jak jinak povolují evropské a francouzské normy. Do této doby byla podobná výjimka udělena pouze jednou – a sice v roce 2018, a to pouze pro jednu elektrárnu po dobu dvou dní.

Předpisy pro jaderné elektrárny se řídí směrnicí EU z roku 2014. Výjimky jsou možné, ale sporné. Ale ve Francii nyní došlo k souběhu několika problémů, které z toho činí výjimečnou situaci: Již několik týdnů je nezvykle horko, jaderné elektrárny však musí běžet dál, protože jinak by hrozil nedostatek energie v zemi. V mnoha případech se teplota vody v řekách zvýšila nad povolených 28°C. V některých regionech je dokonce hraniční povolená teplota pouze 25°C, která byla také překročena.

Ekologické organizace jako France Nature Environment se obávají toho, že vymře mnoho ryb a prosadí se agresivní druhy. Kritizují stát za to, že nedostatečně rozvíjí obnovitelné zdroje energie, čímž způsobila nedostatek elektřiny v situacích jako je tato. Dříve vyráběla Francie hodně elektřiny na export, nyní musí země kvůli problémům s jadernými elektrárnami elektřinu dovážet. Pro nastávající zimu předvídají odborníci problémy se zásobováním elektřinou.

Vzhledem k válce na Ukrajině a pokračující energetické krizi Francie nadále sází na jadernou energetiku. Ale mnohé tamní jaderné elektrárny nyní vykazují problémy, musí se opravovat a nevyrábí tak žádnou elektřinu. Momentálně je v provozu pouze polovina z 56 francouzských jaderných reaktorů. Ve Francii letos panuje obrovské sucho, mnohé řeky jsou tak skoro vyschlé, což opět vede k tomu, že se řeky snadno přehřívají. Sucho v zemi dosáhlo historického maxima, jak potvrdila francouzská předsedkyně vlády Elisabeth Borne.

Francouzské jaderné elektrárny představují 30% spotřeby vody v zemi, což je v době sucha a nedostatku vody velkou zátěží. V mnoha obcích po celé Francii se již musí šetřit vodou, nesmí se mýt auta ani plnit bazény. Ale pro jaderné elektrárny platí výjimky, aby se mohlo vyrobit dost elektřiny.

Více informací: Trockenheit und fehlende Energie-Alternativen: Frankreichs Atomkraftwerke überhitzen Flüsse

****

(c) Gabrieal Reitinger, OIŽP // foto: Wikimedia Commons