ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Energetická politika

Jaderná energetika na začátku roku 2015 – renesance v nedohlednu

Autorský tým ročenky World Nuclear Industry Status Report pod vedení Mycleho Schneidera zveřejnil na svých stránkách základní údaje o vývoji jaderné energetiky ve světě v roce 2014. Přehled přinášíme ve zkráceném překladu.

V roce 2014 bylo ve světě spuštěno pět nových jaderných reaktorů – tři v Číně (Fangjiashan-1, Fuqing-1 a Ningde-2) a po jednom v Argentině (Atucha-2) a v Rusku (Rostov-3). Argentinský a ruský reaktor byly uvedeny do provozu poté, co doba jejich výstavby výrazně překročila původní očekávání a dosáhla 33 respektive 31 let. Naopak dva reaktory byly definitivně odstaveny (Vermont Yankee v USA  Radžastán-1 v Indii). V případě elektrárny v indickém Radžastánu  šlo o uzavření reaktoru, který již v posledních deseti letech nebyl v provozu, Vermont Yankee ve Spojených státech ukončil provoz z ekonomických důvodů, přestože jeho provozovatel měl licenci až do roku 2032. Počet reaktorů ve Spojených státech tak poprvé od roku 1986 klesl pod stovku.

Rok 2014 byl výjimečný tím, že v jeho průběhu poprvé od roku 1963 žádná jaderná elektrárna v Japonsku nedodala elektřinu do sítě.

K 1. lednu 2015 bylo ve světě ve výstavbě 65 reaktorů s celkovým výkonem 62 000 MW, což je o čtyři bloky méně než před rokem. Během roku 2014 byla zahájena výstavba tří reaktorů – po jednom v Argentině (CAREM25), Bělorusku (Ostrovets) a Spojených arabských emirátech (Barakah-3). Většina rozestavěných projektů se dostala do časového skluzu, v některých případech i víceletého. Do této kategorie patří i projekty reaktorů třetí generace ve finském Olkiluotu a francouzském Flamanville, u nichž bylo v loňském roce oznámeno další zpoždění. Protahování obou projektů tvrdě dopadlo na jejich hlavního dodavatele, francouzskou státní firmu Areva, která je jedním z nejvýznamnějších závodů jaderného průmyslu. Ratingová společnost Standard & Poor’s snížila hodnocení Arevy na BB+, což znamená z pohledu investorů označení formy s nejistou budoucností. Akcie Arevy ztratily v roce 2014 více než polovinu své hodnoty.

Více informací:
http://www.worldnuclearreport.org/World-Nuclear-Reactor-Status-as-of.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temeliín.cz /  foto: archiv Calla


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies